Zateplovací materiály: Jak zateplit dům

Pomocí kvalitní tepelné izolace budovy můžete snížit spotřebu energie potřebné k jejímu vytápění o více než polovinu. V případě nízkoenergetických domů pak dokonce až o 90 procent, což už stojí určitě za úvahu – ať už vám jde o vaši peněženku, nebo životní prostředí. Aby byl ale výsledek skutečně uspokojivý, věnujte pečlivou pozornost výběru nejvhodnějšího materiálu, který vám vyhoví nejen cenou, ale především vlastnostmi.

Polystyren

Pěnový polystyren je jedním z nejpoužívanějších materiálů pro zateplení, a to vzhledem k velmi uspokojivému poměru ceny a tepelné vodivosti. Nevyniká ale, pokud jde o akustické izolační schopnosti, odolnost vůči ohni, UV záření a také vůči vlhku. Nevýhodou polystyrenu je pak i rychlé stárnutí materiálu při teplotách převyšujících 70 stupňů Celsia, proto není vhodný pro domy s tmavou fasádou, u kterých není dosažení takto vysokých teplot zejména v létě žádnou výjimkou. Naopak pozitivem je snadná opracovatelnost i zmíněné nízké finanční nároky, které v dnešní společnosti hrají mnohdy stěžejní roli. Používá se k izolaci podlah, nadzemních stěn či dvouplášťových střech.

Polyuretanová pěna

Polyuretan pro zateplení si můžete pořídit buď ve formě desek či tvarovek, nebo v podobě rychle tuhnoucí polyuretanové pěny. Obě varianty odolávají teplotám až do 130 stupňů Celsia a vynikají vysokou pevností, odolností vůči rozpouštědlům i kyselinám, a také dobrou přilnavostí k podkladu. Naopak slabými stránkami je nízká odolnost vůči UV záření a relativně vysoká pořizovací cena.

Pěnové sklo

Pokud jde o tepelně-izolační vlastnosti, nepatří pěnové sklo mezi špičku. Tento nedostatek vám ale může vynahradit – na rozdíl od jiných zateplovacích materiálů je dokonale parotěsné, nenasákavé, nehořlavé, má velkou tlakovou únosnost, dlouhou životnost, je odolné vůči agresivnímu prostředí i velmi vysokým teplotám a jeho výroba je ekologická, neboť se jedná v podstatě o recyklované sklo. Existuje ve formě desek nebo skleněného štěrku a je charakteristický černou barvou. Používá se k izolaci základů a plochých střech, kde jsou jeho přednosti maximálně zužitkovány.

Minerální vláknité izolace

Minerální vlákna existují dvojího typu – kamenná a skelná vlna. Pro spotřebitele je hlavní rozdíl mezi oběma vlnami v jejich objemové hmotnosti (v hustotě). Skelná vlna je lehká, měkká a trvale elastická, většinou se prodává v kotoučích a je stlačena až na jednu třetinu svého objemu. Kamenná vlna má oproti skelné dvakrát až desetkrát větší hustotu a je tvrdší. Prodává se ve formě desek, a to ve svém původním objemu. Desky z minerální vlny se používají na izolaci šikmých i plochých střech, stěn, potrubí i podlah. Díky snadné tvarovatelnosti se s nimi dobře pracuje, kvůli svému složení ale mohou při aplikaci dráždit oči, dýchací cesty a pokožku. Proto je vhodné používat speciální ochranné pomůcky.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno