Montáž sádrokartonu: Postup

Sádrokarton je vysoce moderní materiál, ze kterého dnes v domácnostech vznikají příčky, podhledy, police a mnoho dalšího. Při stavebních úpravách je jedním z nejoblíbenějších materiálů, neboť je lehký, práce s ním je jednoduchá i rychlá. Pokud jste kouzlu sádrokartonu také propadli, ale zatím nevíte přesně jak na to, následující návod vám pomůže.

Dodržujte postup

Při montáži sádrokartonu mějte celou dobu na paměti, že dodržení správného technologického postupu je stěžejní pro správnou funkčnost i uspokojivý vzhled. Nesnažte se proto nic uspěchat. Sádrokarton především montujte až po vyschnutí všech mokrých procesů v interiéru. Ideálně také v rámci stavby až po osazení budovy okny, kdy je již stavba uzavřena před povětrnostními vlivy.

Montáž sádrokartonových podhledů

Podhledy jsou perfektním řešením pro zakrytí kabeláže u stropu, snížení stropu, instalaci zabudovaného osvětlení, nebo třeba pro zlepšení tepelně či zvukově izolačních vlastností. Pokud se chystáte na montáž sádrokartonového podhledu, čeká vás práce na žebříku. Nejprve si vyznačíte polohu budoucího podhledu na všech zdech podle vodováhy, a na takto vyznačené trasy připevníte speciální UD profily opatřené napojovacím těsněním. Na plochu stropu pak rozmístíte stavební třmeny a kolmo k UD profilům nainstalujete CD profily, které zafixujete do třmenů. Mezi strop a CD profily rozprostřete izolaci a k CD profilům pak jednoduše připevníte jednotlivé desky sádrokartonu. Ty pak ještě zaspárujete, vyhladíte spoje, a pak už stačí jen vymalovat.

Montáž sádrokartonových příček

Pokud jste se rozhodli si ze sádrokartonu pořídit nějakou tu mezistěnu, není to žádný problém. Jen nesmí jít pochopitelně o stěnu nosnou. Stejně jako při montáži podhledu, začít byste měli narýsováním linie budoucí příčky na podlaze, stěně i stropu. Následně na podlahu i strop připevněte vodorovné UW profily opatřené těsněním. Na stěny pak volným zasunutím do UW profilů nainstalujte svislé CW profily ve stejné vzdálenosti od sebe. Následuje pak opláštění první strany příčky. Desky byste měli instalovat na stojato, a využívat pokud možno celých desek, nikoliv drobných kousků. U podlahy je vhodné nechat volnou spáru. Po opláštění první strany můžete přidat izolaci v celé ploše stěny, a následuje opláštění druhé strany stěny. Ve finále pak jen zatmelíte spáry mezi jednotlivými deskami, vyhladíte povrch broušením, a opatříte běžným nátěrem. Pokud chcete příčky lepší kvality, je zde možnost dvojitého opláštění, kdy se na první vrstvu sádrokartonu montuje ještě druhá, čímž se zvýší izolační vlastnosti příčky i její nosnost.

Využití sádrokartonu

Montáž podhledů a realizace příček v bytech i domech jsou pro využití sádrokartonu nejtypičtější. Přesto ale nejde zdaleka o jejich jediné využití, a šikovný kutil toho se sádrokartonem zvládne mnohem více. Nabízí se realizace všemožných polic či designových interiérových výčnělků, ale dá se využít třeba i k realizaci podlahy, šikminy půdní vestavby, nebo suché omítky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno