Jak vybudovat rybník

Milujete rybaření, chov ryb a máte vlastní velký pozemek? Pak by se vám možná hodil vlastní rybník. S projektem, stavebním povolením a za asistence těžké techniky dnes žádný problém. Připravte se ale na to, že stavba rybníka není zrovna nejlevnější záležitostí a rybník vyžaduje celoroční občasnou péči.

Než začnete budovat rybník

Pokud je řeč o klasickém rybníku, nikoliv malé zahradní „louži“, pak ještě před samotnou stavbou musíte zamířit na úřad a oznámit svůj záměr stavby dle zákona o vodách. Součástí vyřizování potřebných dokumentů je přitom i posudek o potřebě, žádost o povolení stavby i úhrada nezbytných poplatků.

Typy rybníka

Klasický rybník existuje v několika variantách dle typu zásobování vodou. Nebeský rybník je zásobován pouze dešťovou vodou, obtočný rybník je zásobován z odebíraných povrchových vod, u rybníka zásobovaného podzemní vodou je zdrojem voda v půdě a u průtočného rybníka jde o nádrž vybudovanou na tekoucím zdroji nebo v jeho těsné blízkosti.

Stavba rybníka

Větší rybník rozhodně musí pomoci vybudovat těžká technika, která odtěží zeminu a připraví terén a plochu pro budoucí rybník, včetně například odbahnění. Po vyhloubení plochy je také potřeba vybudovat hráz – ať už z jílu, nebo moderních materiálů. Následně se může začít rybník pomalu napouštět a později i osadit rybami. Množství ryb by přitom samozřejmě mělo odpovídat velikosti rybníka.

Co se týče financí, obecně se odhadují náklady na stavbu jednoho hektaru rybníka ve výši minimálně milionu korun. Rozhodně tedy nejde o levnou záležitost. Na stavbu rybníka ale dnes můžete čerpat i finanční dotace.

Kde budovat rybník

Často se rybníky budují v nížinách na přirozeně bahnitých prostranstvích, ideálně na úrodných půdách, které přinesou i nejlepší podmínky pro budoucí život v rybníku a jeho blízkém okolí. Traviny a keře v okolí rybníka totiž poskytují úkryt hmyzu, který je skvělou potravou například pro kapry. Do rybníka ale můžeme osadit i jiné ryby, stejně jako kombinace některých druhů. Volba záleží na preferenci majitele či účelu zakládání rybníka – například pro sportovní rybolov nebo naopak prodej ryb.

Kdy začne výlov

Pokud první várku ryb vysadíte v rybníce na podzim, o dva roky později opět na podzim už se můžete těšit na první úlovky.

Péče o rybník

Rybník vyžaduje péči zejména v zimě, kdy je potřeba rybám vysekat v ledu díru umožňující průchod vzduchu do vody. Zároveň v létě není od věci přikrmování rybek. Celoročně je pak dobré sledovat rostliny a celkově stav ekosystému v rybníce. Vodní a bažinaté rostliny ovlivňují kvalitu vody, tvar břehu a především kvalitu života živočichů v rybníce. Pokud se tedy některý druh začne projevovat jako plevel, je potřeba zakročit.

1 komentář

  1. Dobrý den. Jsem vlastníkem pozemku cla 1400 m2 ve Starém Bozděchově okr Jindřichův Hradec a chtěl bych na něm vybudovat rybník. Proto scháním firmu, která by se toho všeho všeho ujala a vše zařídila. Hrozně nerad běhám po úřadech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno