Zvýšení tahu komína: Jak ho zvýšit

Má váš komín slabý tah? Pak je nejvyšší čas ho zvýšit. Nízká průchodnost komínu totiž nejen že snižuje jeho funkčnost, ale také znepříjemňuje váš život například nadmírou kouře. K optimalizaci průchodnosti přitom mnohdy stačí jen drobná úprava či opatření.

Tah je základní funkcí komína

Vytvořit tah pro hoření a odvádění zplodin z nemovitosti je základním úkolem každého komína. Obecně platí například to, že čím vyšší komín, tím větší tah. Pro zlepšení tahu vašeho komína ale rozhodně nemusíte hned zahajovat stavbu. Aspektů, které tah ovlivňují, je mnohem více.

Konstrukce je základ

Jak bylo řečeno, vyšší komín zajišťuje lepší tah, proto řešením může být například prodloužení – zejména u nízkých komínů. Stejně tak ale záleží i na tvaru, kdy komín s kruhovým průřezem nabízí lepší tah než komín s průřezem čtvercovým. A samozřejmě přímý rovný komín také táhne mnohem lépe než komín s kolenem v kouřovodu. Pokud je použití kolen nevyhnutelné, volte pak raději dvě s ohybem 45 stupňů, než jediné s ohybem v pravém úhlu.

Dopřejte komínu vzduch a teplo

Další nezbytnou podmínkou pro správný tah komína je také dostatek vzduchu. Ten sice v místnosti přirozeně je, jenže jej může pohlcovat například digestoř nebo klimatizace. Výsledkem je negativní tah komína a typické pronikání kouře do interiéru. Jednorázově můžete situaci vyřešit otevřením oken nebo vypnutím klimatizace, dlouhodobě ale bude vhodnější zajistit přívod vzduchu z exteriéru přímo do topeniště, což problém se vzduchem snadno vyřeší.

Dalším aspektem ovlivňujícím tah je pak i teplota, kdy vyšší teplota znamená lepší tah. Ideální proto je, když výška a průměr komína odpovídají typu a velikosti konkrétního topeniště, a teplota je tak optimální. Stejně tak by měla být optimální i velikost kamen samotných. Příliš velká kamna totiž budou kvůli nedostatku vzduchu spíše kouřit, a topení se nedočkáte. Naopak malá kamna budou velmi pravděpodobně často přetápěna, což jim nijak neprospívá.

Doplňky krbu

Zajistit lepší tah krbu můžete snadno také pomocí různých moderních doplňků jako je například ventilátor pro odtah spalin nebo regulátor tahu (do kouřovodu, do komínových dvířek nebo komína), který dovede zajistit stabilní tah komína.

Regulátor tahu je v podstatě nerezová klapka, která prostřednictvím vlastní hmotnosti reguluje podtlak komína a udržuje jej na stabilní předem určené hodnotě. Existují kruhové i čtvercové – podle druhu komína. Fungují přitom na jednoduchém principu, a to tak, že když stoupne podtlak ve spalinové cestě, regulátor tahu se otevře a podtlak tím omezí. Naopak při nízkém podtlaku se regulátor uzavírá, a podtlak tudíž zvyšuje. Celkově jsou tak zajištěny ideální podmínky jak pro hoření, tak i pro spotřebu energie. Pokud jde o investici, vyjde vás přitom jen na necelých patnáct set korun.

2 KOMENTÁŘE

  1. Chtěla bych napojit digestoř do komína ve starém cihlovém domě, kde se komíny již mnoho let nepoužívají. Musí být komín vyvložkován?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno