Staré cihly z bouračky

Nákup stavebního materiálu je finančně nákladná záležitost, bez níž se ale stavba neobejde. Naštěstí stejně jako ve všech ostatních oblastech, i tady se ale dá poměrně významně ušetřit. Například recyklací starého materiálu, který vám ochotně prodá nebo dokonce daruje kdokoliv, kdo se chystá demolovat starou stavbu. Třeba staré cihly tak můžete sehnat doslova za hubičku, a přitom pro určité účely poslouží více než dostatečně.

Bez práce nejsou koláče

Cihly získané z demolice nějaké starší budovy jsou finančně nenáročnou možností, jak získat naprosto funkční stavební materiál. Co ale ušetříte v peněžence, mnohdy budete muset odpracovat vlastníma rukama. Cihly z demolice vám totiž nejspíš nikdo nedoveze očištěné a naskládané na paletě jednu vedle druhé. Praxe je nejčastěji taková, že si musíte z hromady suti použitelné kousky sami vybrat, očistit, a v rámci vlastních možností a sil naložit i odvézt. A to chce čas, peníze, šikovné ruce i dostatek energie, které má ne každý k dispozici. Proto dobře promyslete, zda se vám takový „obchod“ vyplatí, a jestli raději nevyměníte bezplatnou nabídku zahrnující hodiny strávené čištěním cihel se zednickým kladívkem v ruce za pohodlí a rychlost nákupu v nejbližším hobby marketu.

Na vedlejší stavby je starší materiál ideální

Pokud jde o stavbu domu, většina stavebníků si raději připlatí a použije jednoznačně materiál nový, který je ve stoprocentním stavu, a třeba je i modernější. Jakmile ale přijde řada na garáže, zahradní dílničky, kůlny, zahradní domky nebo jiné drobné vedlejší stavby kolem domu, utrácet za nový materiál se zdá škoda. Obzvláště když máte možnost sehnat starší materiál třeba jen za odvoz. Na stavbu okrasné zídky nebo různých opěrných konstrukcí poslouží i starší materiál, jako třeba cihly „z bouračky“ bez problémů, a proto zdaleka není důvod ho likvidovat jako odpad.

Kromě financí láká i design

Cihly z bouračky mají vak ještě jinou výhodu, než je příznivá finanční stránka – a možná se budete divit. Je to totiž jejich estetická kvalita. Pokud jde o vzhled, nabízejí staré klasické cihly něco, co ty nové nedovedou – vůni historie a patinu, která dodá například okrasné zídce nebo venkovnímu krbu neodolatelný půvab, jaký byste s novým materiálem horko těžko vytvářeli. Zejména na venkov design léty ošlehaného materiálu skvěle zapadá, a s minimem námahy vám poslouží podobně jako nákladné zásahy designérů. Navíc v exteriéru skvěle ladí se všemi ostatními přírodními materiály i barvami, což je výhoda pro všechny, kteří si po vizuální stránce nejsou vhodnou volbou jisti. Podaří-li se vám navíc sehnat alespoň několik málo kousků cihel s původními výrobními značkami či cejchy, a patřičně je v rámci stavby vystavíte, bude výsledek vizuálně dotažen k naprosté dokonalosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno