Vrzající dřevěné schody

Poctivé dřevěné schodiště dovede být nepochybně klenotem každého domu, ve kterém tvoří nejen praktickou spojku mezi poschodími, ale i designový a hřejivě působící prvek. To se ovšem nestane, pokud schodiště nepříjemně vrže a při každém vašem krůčku vzhůru či dolů probudí všechny v domě. I s vrzajícími schody si ale neštěstí lze poradit.

Proč schody vržou

Vrzání u dřevěných schodů i podlah způsobuje tření drsných ploch stejného druhu dřeva o sebe. Dřevo je materiál, který i po letech pracuje, reaguje na teplotní či vlhkostní změny a přizpůsobuje jim svůj objem, což bohužel může způsobovat i ono nepříjemné vrzání. Vhodnější než „suché“ spojování dřevěných ploch je proto v případě schodišť i parket spojování pomocí tmelů. I v takovém případě ovšem nelze vrzání zcela vyloučit. Vlivem zimního smršťování a letního roztahování může dojít k uvolnění lepidla a jeho vypadnutí, v důsledku čehož se o sebe začnou dřevěné plochy třít.

Na co si dát pozor, aby schody nevrzaly

Pokud se chystáte na stavbu dřevěného schodiště, rozhodně byste si měli dát pozor na kvalitu a druh použitého dřeva. Pro výrobu schodů by mělo být používáno výhradně pečlivě vysušené dřevo, a to z tvrdých dřevin jako je buk, dub, jasan či javor, polotvrdých jako je bříza či měkkých jako je smrk, borovice či modřín.

Zároveň je nevyhnutelná povrchová úprava schodnic, a to buď pomocí laku, nebo mořidla, které jsou k dispozici v celé škále odstínů i variant (lesk, mat, polomat).

Jak skoncovat s vrzáním schodů

Univerzální babskou radou na vrzající schody či parkety je nastrouhané mýdlo či mýdlová voda, kterou je potřeba dostat do spár. Pokud jsou spáry větší, ideální je nastrouhané mýdlo. Pokud jsou spáry menší a s mýdlovými hoblinkami se do nich nedostanete, postačí mýdlová voda, která pronikne do všech skulinek a po odpaření vody zůstane jen potřebné mýdlo, které spáry vyplní a dřevěné plochy tak o sebe nebudou třít. Profesionálnějším prostředkem je pak namísto mýdla speciální polyuretanové či konstrukční lepidlo. Někdy také stačí vtlouct pod vrzající prkénko a nosník malý klínek a zalepit. Vždy je ale potřeba nejprve přesně najít místo, které vrže.

Ideální variantou je ale samozřejmě schodiště zcela rozebrat a znovu spojit a slepit vhodným lepidlem, případně zcela vyměnit použitá prkna za kvalitnější. Oproti mýdlové variantě jde ale o značně náročnější řešení.

Z čeho se skládá schodiště

Schodiště je typicky tvořeno schody se stupnicemi (horní nášlapné plochy schodu) a podstupnicemi (svislé plochy schodu), bočnicemi (postranními díly schodiště, které slouží jako nosné prvky schodiště) a zábradlím s příčkami a madlem. U složitějších lomených schodišť pak navíc přibývají mezipodesty. Pokud jde o vrzání schodišť, typicky je způsobeno prohýbáním stupnic, ovšem může být způsobeno třením kterýchkoliv dřevěných ploch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno