Spárování kamene: Jak spárovat dlažbu či obklad

Dlažba či obklad z kamene vypadají v interiéru perfektně, pokud jsou ovšem kvalitně provedeny. To obnáší jednak pevné i estetické nalepení jednotlivých kusů kamene, ale také správné spárování, které podtrhuje celkový vzhled zdi a má i své významné funkční opodstatnění.

Před samotným spárováním

Dříve než začnete se samotným spárováním, je pochopitelně potřeba nalepit na podklad jednotlivé kousky kamene. Využít můžete velké i drobnější kousky, důležité ale je, aby do sebe vhodným způsobem zapadaly, přičemž nesmíte zapomenout nechávat mezi nimi vždy volný prostor. Ten by měl být v rámci celé plochy stejný, a to konkrétně o šířce 1 až 3 centimetry. Právě tyto volné mezery budete následně plnit spárovací hmotou a vytvářet tak esteticky poutavou zeď.

Čím spárovat

Spárovat kámen můžete spárovací pískovo-cementovou hmotou, která by měla mít v době aplikace hustotu kaše. Ideální je přitom volit hmotu speciálně určenou ke spárování kamene. Vyhnete se tak případným nežádoucím změnám v barvě spáry, nebo dokonce nežádoucímu odtržení či odpadnutí spáry od kamene. Naopak co  se týče záměrné změny barvy spáry, pro obarvení hmoty můžete využít barvu do cementových směsí, a vytvořit si tak spáry ve vámi vysněném odstínu, který například zdůrazní přírodní kámen.

Jak se správně spáruje

Spárovací hmota se klasicky, stejně jako u jiných obkladů či dlažby, vtlačuje do jednotlivých spár a vyplňuje tak prostor mezi kameny. Aby však povrch působil plasticky, neměla by spárovací hmota vyplňovat spáry až po samotný okraj, nýbrž končit zhruba půl až 1 centimetr pod úrovní kamene. Pro tyto účely se hmota vyškrabuje. Ať už si ale zvolíte variantu s vyškrabáváním, nebo bez, je potřeba povrch celé plochy s kameny umývat (ideálně průběžně) vodou a houbou, a to směrem shora dolu. Zbavíte tak kameny znečištění od spárovací hmoty, která by jim následně ubírala výrazně na estetice. Ideální je ale omývat povrch skutečně průběžně, dříve než hmota ztvrdne. Později ji totiž budete dostávat pryč jen velmi ztuha. Voda navíc krásně uhladí i povrch spáry, která tak bude bez nerovností a jednotného vzhledu.

Proč je důležitá kvalita spár

Spáry nejsou zdaleka jen estetickým prvkem zdi či podlahy. Naopak, spára je prostorem, který zajišťuje stabilitu celého povrchu. Vyplněním spáry vhodnou hmotou je možno spolu se správně vybraným obkladovým prvkem dosáhnout jak vodotěsnosti, tak ochrany podkladu před chemikáliemi či poškozením. Kvalitní spára musí být měkčí než stavební kámen, být podobně nasákavá, roztažná i prodyšná.  Spáry také pomáhají vyrovnávat drobné nepřesnosti mezi jednotlivými kusy kamene, kvůli kterým by do sebe nikdy nemohly zapadnout, zatímco takto se snadno vytvoří souvislý jednotný povrch.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno