Jak silný kotel zvolit

Pokud právě vybíráte nový kotel pro vaši domácnost či nemovitost, zapomeňte na rozhodování podle ceny. Stěžejním parametrem, podle kterého byste se měli rozhodovat, je výkon kotle, od kterého se bude odvíjet i správné fungování na míru vašim potřebám.

Výpočet vhodného výkonu

Potřebný výkon kotle na míru vaší domácnosti vám ochotně, ovšem za poplatek, spočítá odborná firma. Pokud ale chcete ušetřit, bez problému si potřebný výkon můžete propočítat i sami. Potřebujete však znát především obytnou plochu bytu či domu, který budete kotlem vytápět, dále je potřeba zohlednit stáří domu a přítomnost či nepřítomnost zateplení a také stáří instalace ústředního topení a instalace teplé užitkové vody.

Potřebný výkon

Kotel s nejnižším výkonem o hodnotě 4 kW vám bude stačit v případě malé nemovitosti do 60 metrů čtverečních, která je umístěna v nové zateplené budově s dobrými instalacemi. Větší byt z 90. let o rozloze 80 metrů čtverečních se zateplením a dobrými instalacemi pak vytopíte kotlem o výkonu 7 kW. U domu o rozloze 140 metrů čtverečních, v budově z 80. let se zateplením, už ale budete potřebovat kotel o výkonu 12 kW. U stejně velké nemovitosti, ovšem nezateplené ze 70.let a se starými instalacemi, se pak ideální výkon kotle vyšplhá až na 21 kW. Vliv na hodnoty výkonu se ale liší také podle počtu osob v domácnosti nebo jejich nároků. Více lidí totiž spotřebuje větší množství teplé vody a zároveň každý člověk má jinak vysoko nastavenou komfortní teplotu a topí tudíž na jinou cílovou teplotu vzduchu.

Rovnice pro výpočet potřebného výkonu

Obecně lze říci, že na jeden metr čtvereční plochy je u modernějších budov s dobrými instalacemi potřeba výkon 70 až 80 Wattů. U starších budov bez zateplení je to pak 150 až 160 Wattů na metr čtvereční.

Druhy kotlů

Kotlů existuje na trhu nepřeberné množství, přičemž rozdíly zdaleka nejsou jen ve značce či designu. Kotle se například liší podle druhu paliva (topit můžete buď dřevem, uhlím, plynem nebo elektřinou), velikosti vytápěného prostoru, respektive výkonu, podle přítomnosti či nepřítomnosti ohřevu vody, podle umístění na zeď či na zem, nebo podle přítomnosti zásobníku. Podle toho, co od kotle očekáváte a potřebujete, můžete snadno zvolit ten pravý. Cena by měla být při rozhodování až tím posledním. V neposlední řadě je to pak druh a kvalita použitých materiálů a s ní související životnost či míra poruchovosti kotle, která by vás rovněž měla zajímat. Investice do kotle totiž rozhodně není záležitostí pár korun, ale naopak desítek tisíc. Navíc jeho porucha vám vždy výrazně zkomplikuje běžný život, a proto je na místě se jí vyhýbat jak jen to půjde. Naopak správný výběr kotle zajistí pro vaši nemovitost optimální příjemný tepelný komfort a případě i dostatek teplé vody pro všechny obyvatele.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno