Opěrná zeď je skvělým řešením pro zajištění stability svahu, ale i zajímavým estetickým prvkem pro vaši zahradu, parkoviště, nebo terasu. Při stavbě si přitom můžete vybírat z množství materiálů i výšek, a zejména variantu zdi bez základů hravě zvládnete postavit i sami.
Opěrná zeď zajistí stabilitu svahů
Málokomu se poštěstí natrefit při koupi například stavební parcely na pozemek dokonale rovný. A přiznejme si, někdy to ani není na škodu, protože nerovnosti mají mnohdy své neodolatelné kouzlo. Aby ale svahy na vaší zahradě držely tvar, byly stabilní i bezpečné, je mnohdy zapotřebí jim vypomoci, nejčastěji právě prostřednictvím opěrných zdí a zídek, které se vyznačují vysokou pevností při nízké nasákavosti. Mimo to má kvalitně provedená opěrná zeď vysokou životnost a není nijak náročná na údržbu – samozřejmě ale záleží na tom, z čeho a jak si ji postavíte.
Opěrné zdi bez základů zvládnete sami
Pokud si pro účely vašich úprav vystačíte s opěrnou zdí do výšky 1,5 metru, postačí vám opěrná zeď bez základů, jejíž stavbu zvládne šikovný kutil bez potíží, aniž by musel oslovovat odbornou firmu. Materiál i výšku je přitom třeba zvolit podle účelu, ale také podle zručnosti stavitele a jeho finančních možností. Zatímco totiž dražší moderní systém opěrné zdi zvládne postavit snadno a rychle i amatér, s levnými oklepanými cihlami a betonem to už každý neumí.
Design hraje také svou roli
Obvykle bývá důvodem pořízení opěrné zdi praktická stránka věci. Výjimkou ale není ani stavba opěrných zdí z důvodů estetických, kdy například kamenné kaskádové zídky dovedou oživit a zútulnit zahradu opravdu obdivuhodným způsobem. I v případě stavby z praktických důvodů by však stránka estetická neměla zaostávat. Nenechte se proto uchlácholit pouze nízkou pořizovací cenou vybraného materiálu, a mějte na paměti, že zídku budete mít jistě často na očích.
Z čeho se dá postavit opěrná zeď
Materiálů, ze kterých si můžete postavit opěrnou zídku je skutečně nepřeberné množství, lišících se nejen designem, ale i cenou a nároky na zručnost stavitele. Pořídit si můžete například snadno skládatelné betonové tvarovky (svahovky), které se ukládají na hotový, vyzrálý základ a zasypávají zeminou po každé položené vrstvě tak, aby zásyp svahovku zcela vyplnil. Konstrukce svahovek umožňuje sklon zdi od 45 do 75 stupňů v závislosti na výšce a zakřivení zdi, přičemž svahovky na rozdíl od jiných řešení umožňují zasazení zeleně do jejich vnitřku, což milují zejména dámy. Využít ale můžete i finančně dostupné kameny, nebo třeba staré cihly, které spojíte betonem. Profesionálové pak nabízejí pro stavbu opěrných zdí moderní systémy opěrných zdí, které seženete v různých dekorech (mnohdy k nerozpoznání například od skutečného kamene), a kromě vzhledu vás ohromí i jednoduchostí stavby. Systémy totiž nevyžadují použití žádných doplňků jako je malta, lepidla, šroubky či kolíky – všem funguje na principu patentové drážky, do které zkrátka jednotlivé díly zapadnou jako stavebnice a drží bezpečně a přesně na svém místě. Varianta, kterou si nakonec zvolíte, je čistě na vás. Vždy byste ale měli myslet na to, aby opěrná zeď korespondovala s celkovým stylovým pojetím exteriéru.
Další články z rubriky
- Vrzající dřevěné schody
- Co je změna výměr obnovou operátu
- Jak namíchat maltu
- Stavební deník: Jak ho psát?
- Jak vyčistit fasádu
- Spotřeba plynu
- Spotřeba vody na osobu
- Spotřeba cementu v betonu
- Mobilní domy k trvalému bydlení
- Noční proud neboli nízký tarif elektřiny
- Stavba udírny – jak postavit udírnu svépomocí?
- Věcné břemeno užívání – co obnáší, a kdy se může hodit?
- Staré cihly z bouračky
- Žádost o stavební povolení: Jak na vyřízení
- Stavební dozor a jeho cena
- Odvětrané fasády
- Druhy omítek: Vnější i vnitřní
- Jak namíchat beton: Správný poměr cementu a písku
- Opěrné zdi bez základů do svahu
- Tvárnice suchého zdění
- Další články z rubriky 'Dům' »