Žádost o stavební povolení: Jak na vyřízení

Pokud se chystáte stavět, pak vás nepochybně čekají dlouhosáhlé peripetie a pochůzky po úřadech spojené s vyřizováním stavebního povolení. Stavíte-li dodavatelsky, tedy prostřednictvím firmy, je možné, že vám za úplatu vyřídí stavební povolení sama. V opačném případě si raději pozorně projděte následující rady a tipy, jinak vám hrozí, že bude kvůli nevyřízenému stavebnímu povolení zahájení stavby odloženo o dlouhé týdny.

Začněte s papírováním co nejdříve

Možná jste teprve začali řešit otázky případné hypotéky a konkrétní rozměry vašeho domu se teprve rýsují, přesto vězte, že už nyní je čas na řešení stavebního povolení. Pochopitelně si prozatím nebudete moci podat žádost, protože nemáte všechny potřebné podklady a kompletní projektovou dokumentaci, to ale zdaleka neznamená, že se nemůžete jít na stavební úřad poptat, co všechno bude potřeba. Referent, kterého vám přidělí podle lokality stavby, vám už za pomoci základních údajů o stavbě dovede říci například to, zda budete žádat skutečně o stavební povolení, nebo o lehce jednodušší (a levnější) ohlášení stavby. Seznámí vás s náležitostmi stavebního, ale i územního řízení, může vám také dát k prostudování formuláře žádostí, které budete v budoucnu potřebovat, a seznámí vás i s nutnými přílohami a podklady.

Projektová dokumentace je základ

Jestliže chcete v souvislosti se stavbou cokoliv řešit s úřady a dotčenými orgány, budete potřebovat kompletní projektovou dokumentaci. Ta proto bude významným mezníkem v průběhu vaší stavby, a jakmile ji budete mít, neváhejte okamžitě oslovit veškeré správce sítí, odbor životního prostředí i sousedy s žádostmi o nutná vyjádření a souhlasy. Řada těchto jednání potrvá týdny, a možná i měsíce, neboť na jedno vyjádření se váže další žádost, na ni smlouva, na ni další vyjádření, a tak dále a tak dále – a na všechno mají samozřejmě úředníci příslušnou lhůtu. Získané dokumenty a jejich obsah pak ideálně průběžně konzultujte s referentem. Je totiž možné, že vyjádření, které jste po dlouhém vyčkávání obdrželi, obsahuje další podmínky pro úspěšné vyřízení povolení, a tedy další potřebné vyřizování.

Ptejte se a nenechte se odbýt

Vyřizování stavebního povolení, zejména pokud jste laikové a budete na něj skutečně sami, bude tvrdý oříšek. Řada políček v potřebných formulářích vám nebude nic říkat, u potřebných příloh si často nebudete jisti kde je sehnat, a řadě vyjádření nebudete rozumět. Nenechte se ale v žádném případě odbýt úředníky ani jejich tvrzeními, že vše je uvedeno v zákoně nebo formuláři. Jejich práce je informaci vám poskytnout, proto si klidně hrajte na hloupé a chtějte informaci přímo od zdroje. Ačkoliv zákon je totiž sice jen jeden, místní praxe se mnohdy liší, nemluvě o tom, že ne všechno je v zákoně či vyhláškách detailně popsáno, a úředník vás mnohdy pošle domů s nepořízenou, ačkoliv v zákoně například jeho požadavek uveden přímo není. Dbejte proto pokynů zejména vám přiděleného úředníka, a těšte se na den, kdy úspěšně doručíte poslední potřebný dokument a vyplněnou žádost o stavební povolení.

Tip pro vás:

I v případě, že stavíte svépomocí, je zde možnost, aby někdo jiný vyřídil povolení stavby za vás. Pro tyto účely fungují specializované firmy, které se v potřebném papírování orientují, a mnohdy jsou již známé i mezi úředníky v daném okrese, takže s jejich pomocí můžete vše vyřídit rychleji a snáze. Cena jejich služeb je ale ohromná, kdy si při vyřizování povolení stavby klasického rodinného domu troufají říct bez skrupulí i o dvacet tisíc. Proto dobře zvažte, nakolik vám papírování nevoní…

1 komentář

  1. Dobrý den. Děkuji za článek. Zrovna začínám zařizovat povolení na náš dům. Mohli byste mi prosím poradit nějaké stránky, které se na tuto problematiku zaměřují?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno