Jak zateplit strop – návod k zateplení stropu polystyrenem

Když se řekne zateplení domu, obvykle vás asi napadne zateplení obvodových zdí. Velmi rizikovým prostorem je ale také strop, kterým může unikat deset až třicet procent draze zaplaceného tepla. Pokud máte také nezateplený strop, začněte proto zvažovat zateplení – třeba pomocí polystyrenu, který je levný a práci s ním zvládne i kutil začátečník.

Proč zateplovat strop

Zateplení stropu je nesmírně důležité, neboť jak si jistě pamatujete z hodin fyziky na základní škole, teplý vzduch stoupá vzhůru – a pokud zde nahoře má možnost unikat dále, ven z budovy, mizí nenávratně pryč. A sním i vaše finanční prostředky. Dostatečně izolovaný strop je proto jednoznačně na místě.  Pokud si nejste jisti, zda by váš strop zateplení uvítal, nebo je izolace již dostatečná, pozvěte si specialistu s termokamerou. Ten prostory za pomoci přístroje prohlédne a přesně vám řekne, kudy vám utíká z domu nejvíce tepla, i jak na tom celkově jste.

Proč polystyren

Polystyren patří mezi oblíbené materiály pro zateplování stropů, a to především pro snadnou manipulaci, jednoduchost opracování i nízkou nasákavost materiálu. Díky jeho nízké hmotnosti se s ním nejen snadno pracuje, ale navíc nezatěžuje konstrukce budovy, což mnohdy také uvítáte. Práci s polystyrenem zvládne téměř každý, přitom izolační vlastnosti tohoto materiálu jsou na vysoké úrovni, takže při volbě polystyrenu jakožto izolačního materiálu rozhodně neprohloupíte. Navíc cena je velice příznivá (jedna z nejnižších na trhu izolačních materiálů), takže vás potěší i pokud je váš rozpočet omezený.

Jak se izoluje s polystyrenem

Izolace polystyrenem se u izolace stropu v nejvyšším podlaží nejčastěji provádí pokládkou polystyrenových desek na podlahu půdy. Zde mohou ležet dokonce jen volně, případně je můžete uchytit lepidlem na polystyren.

Pokud ale plánujete izolaci stropu například ve sklepě, pěnový polystyren ve formě desek můžete přilepit zespoda na strop podobně, jako se lepí na fasádu domu. Takto vytvoříte snížený podhled, který je ale ve srovnání s pokládkou izolace na podlahu půdy méně účinný. Nesmírně důležitá je přitom volba kvalitních desek, proto v rámci nabídky již nešetřete a raději dejte na radu odborníků, pokud jde o volbu konkrétního výrobku.

Kdy polystyren ne

Bohužel polystyren není použitelný pro úplně všechny typy stropů. Zejména je nevhodný pro stropy s dřevěným trámováním, neboť polystyren nepropouští páru, a to je v případě dřeva problematické, neboť je zde pak velké riziko vzniku plísní. Pro tyto případy raději volte vzdušnější varianty zateplovacích materiálů, jako je například minerální vata. Stejně tak nebude polystyren ideální, pokud toužíte po izolaci také zvukové. V tomto ohledu totiž polystyren nevyniká.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno