Jak vymalovat předsíň

Předsíň je první místností, kterou vidí každá z vašich návštěv, a také místností, která do velké míry rozhoduje o tom, jaký pocit budete mít nejen při vstupu do domu, ale i při dalším pobytu v něm. Rozhodně je proto na místě klást důraz na výběr barvy výmalby a zohlednit možnosti prostoru i pocitový efekt barvy.

Tmavá versus světlá výmalba

Pokud váš dům či byt disponuje spíše malou, nebo nepříliš osvětlenou předsíní, pak pro výmalbu rozhodně volte světlý odstín, který opticky zvětšuje. Bílá jde znovu do módy a zejména ke skandinávskému stylu, provence nebo minimalistickému stylu jde přímo skvěle. Pokud ale chcete výmalbou naopak předsíň oživit, zkuste pestřejší žlutou, meruňkovou, cappucino nebo třeba nebeskou modrou.

Pokud je vaše předsíň prostorná a světlá, můžete si dovolit být odvážnější a vyzkoušet třeba i syté barevné tóny, které prostor opticky zmenšují. Podle toho, jaký pocit chcete do prostoru vnést, můžete pak volit buď tóny uklidňující, nebo naopak povzbuzující.

Symbolika barev

Pokud jste spíše energičtější povahy a preferujete aktivní styl života, můžete aktivní barvu zvolit i do předsíně, kterou rozpohybujete sebe i své návštěvy. Například žlutá osvobozuje a povzbuzuje, červená je energická a prudká, fialová zase burcuje představivost. Pokud naopak doma hledáte spíše klid a pocit bezpečí, zvolit můžete uklidňující a uvolňující modrou, zelenou či růžovou.

Nebojte se kombinací

Při výběru barev pro výmalbu předsíně klidně sáhněte i po více barvách pro jedinou místnost. Byť je místnost malá, můžete ji zajímavě projasnit barevnou kombinací. Pokud si nejste jisti, zda k sobě barvy sednou, využijte barevný kruh, pomůcku pro barevné kombinace.  Barevný kruh pro barevné kombinace tvoří v následujícím pořadí barvy: červená, oranžová, okrová, tmavě žlutá, světle žlutá, světle zelená, tmavě zelená, světle modrá, středně modrá, temně modrá, fialová a růžová. Achromatické nepestré barvy jako je černá, šedá či bílá v kruhu nejsou, ale můžete do vybrané kombinace libovolně doplňovat. Nejběžnější je využívání barevných kombinací sousedních barev, tedy takových, které jsou si podobné. Je to například tmavě modrá s fialovou, růžová s červenou nebo červená s oranžovou. Odvážnější možností je kombinace protilehlých barev, kdy vytvoříte v interiéru zajímavý kontrast. Příkladem může být kombinace tmavě zelené a červené, žluté s fialovou nebo růžové se světle zelenou.

Jednou a pořádně

Při výmalbě předsíně rozhodně nešetřete a nebojte se za barvu si připlatit. Předsíň je nejvíce namáhanou místností, ve které se o zdi navíc často otírají kabáty, a dost možná se třeba o zdi přidržujeme při obouvání. Od věci tedy není třeba ani aplikace odolnější omývatelné barvy.

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno