Stavba verandy – dřevěný přístavek

Není snad lepší relaxace než venku na čerstvém vzduchu, v pohodlném křesle nebo lehátku, třeba s dobrou knihou v ruce. A ideálně na vlastní verandě, která vám poskytne stín, závětří, klid i soukromí.

Proč si pořídit verandu

Veranda je ideálním prostorem pro venkovní relaxaci, kdy vám díky zastřešení nabízí ochranu před ostrým sluncem, ale třeba i dešťovou přeháňkou. Verandy však standardně nebývají vytápěny, proto počítejte s jejich využitím zejména v létě, případně pak na jaře a během podzimu.

Dalšími výhodami pak může být také zastínění oken, nebo i ochrana domu proti dešti, právě ze strany, kterou vykryjete verandou.

Co je vlastně veranda?

Veranda je zastřešená, někdy také prosklená část domu, bytu, nebo rekreačního objektu, obvykle v podobě přístavby nebo okrajové části stavby. Nejčastěji jsou přitom verandy součástí rekreačních staveb, jako jsou chaty a chalupy, které slouží primárně k odpočinku a relaxaci – stejně jako právě veranda.

Jak na stavbu verandy

Verandu pro příjemný odpočinek i rozšíření prostoru k rekreaci si při troše šikovnosti můžete postavit i sami. Pro stavbu budete například potřebovat trámy, terasová prkna, beton, patky, stojany, karbonátové desky, barvu, šrouby, štěrk a dlaždice. Pak už jen pár šikovných rukou a čas.

Stavba střechy a konstrukce verandy

V první řadě si budete muset připravit a srovnat terén, na kterém budete chtít verandu postavit. Poté, co odstraníte vrchní vrstvu zeminy, pak v přesně vyměřených vzdálenostech vybetonujete patky, osadíte je stojany, a do těch následně postavíte sloupy, které nahoře horizontálně spojíte trámem. Naproti nim pak na zeď budovy připevníte nosný trám a na něj položíte krovy, jež vymezíte latěmi pro pokládku střešní krytiny. Trámy následně natřete barvou kvůli ochraně před škůdci i vlhkostí, a můžete začít s pokrýváním polykarbonátovými deskami. V tuto chvíli již máte hotovo plně funkční zastřešení verandy, a zbývá se vrhnout na podlahu.

Stavba podlahy verandy

Terén, který si ideálně předem ohraničíte například palisádami nebo jiným pevným hrazením, vysypejte štěrkem. Vhodné je přitom ještě pod štěrk umístit tkaninu proti prorůstání trávy. Potřebujete-li ušetřit, dá se štěrk nahradit jakýmikoliv kameny, starými cihlami, nebo podobným nepotřebným materiálem. Do štěrku rozmístěte dlaždice, a na ně položte rošt z impregnovaných trámů. Na tyto nosné trámy následně začněte pokládat terasová prkna. Nezapomeňte ale na dilatační spáry, jinak by se vám při razantnější změně počasí mohla podlaha snadno zničit. Po přišroubování prken je pak ideálně naimpregnujte. Nechcete-li podlahu z terasových prken, můžete samozřejmě volit betonáž a například pokládku dlažby – záleží jen na vašich preferencích a vkusu. Dále už pak stačí jen vybrat vhodný nábytek, nachystat občerstvení, a vychutnat si zasloužený odpočinek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno