Sušička prádla nesuší?

Sušička prádla je obrovským pomocníkem v domácnosti, který téměř zázračně urychlí sušení, odbourá nutnost věšení a následného sundávání prádla, a dokonce díky ní mnohdy nemusíte vůbec žehlit. I z těchto důvodů je sušička docela návyková věc. A o to větší problém je, když začne zlobit a přestane sušit.

Proč sušička nesuší?

Příčin, které mohou způsobit špatné sušení prádla, může být celá řada – od mechanických příčin přímo uvnitř sušičky, až po vlivy prostředí nebo umisťovaného prádla.

Ucpaný filtr nebo kondenzátor

Vlivem používání sušičky může po čase dojít k ucpání filtru nebo kondenzátoru. Snímatelný filtr uvnitř dvířek sušičky byste proto měli čistit po každém sušení, a to nejen ručním odstraněním nachytaných vláken látky a nečistoty, ale ideálně i propláchnutím vodou. Filtr ve vzduchovém kanálu je pak vhodné očistit alespoň jednou za čtvrt roku. Další možností je pak ucpání kondenzátoru vody, který zajišťuje odvádění vypařené vody do zásobníku na vodu.

Pokud se filtr či kondenzátor ucpou, sušička obvykle vypadá, jako že suší normálně, ovšem program může skončit dříve (vlivem ucpání totiž může dojít k sepnutí ochranného termostatu), nebo i přes celý průběh programu prádlo zůstává mokré.

Příliš teplé prostředí

Sepnutí ochranného termostatu může mít ale i další příčinu, kterou je příliš teplé prostředí okolo sušičky. Pokud je horký letní den a sušička je umístěna v malé přehřáté místnosti, nebo ji například spouštíte už poněkolikáté za sebou, termostat se může znovu začít nahřívat. Místnost, kde je sušička umístěna, proto větrejte. Teplota by neměla přesáhnout 25°C. Zároveň může pomoci umístění sušičky dál od stěny.

Příliš mokré prádlo

Sušička je sice určená k sušení prádla, to ale neznamená, že do ní můžete s klidem vkládat prádlo, ze kterého tečou proudy vody. Sušička ideálně vysuší prádlo odstředěné, nebo třeba ručně vyždímané. Pokud máte pračku s odstřeďováním nižším než 800 otáček za minutu, problém bude spíše v pračce, než v sušičce. Takto mokré prádlo totiž sušička na první pokus nevysuší. Důležité je pak také optimální množství prádla. Při velkém množství prádla a také při velikých kusech prádla, jako jsou rozměrné přehozy, povlečení nebo třeba polštáře, je kvalita sušení vždy horší.

Co dělat, když sušička nesuší?

V první řadě vyčistěte všechny filtry a také kondenzátor vody. Ujistěte se, že v místnosti není příliš velké horko, a zároveň že sušička měla možnost vychladnout mezi jednotlivými sušeními. Nezapomeňte také na to, že prádlo by se do sušičky nemělo vkládat přespříliš mokré a zároveň by sušička nikdy neměla být příliš plná. Pokud všechny tyto aspekty dodržíte a sušička přesto nesuší, je nejspíš čas vyhledat odborníka. V případě, kdy navíc sušička už vůbec nehřeje, můžete do servisu zavolat rovnou. Velmi pravděpodobně půjde o vážnější závadu jako je přetržený řemen, přepálená topná spirála nebo závada v elektronice.

 

2 KOMENTÁŘE

  1. Pořádně si prohlédněte jakou má sušička na prádlo energetickou spotřebu. I zde platí, že nejúspornější sušičkou je ta s označením A+++, naopak ta nejméně úsporná má označení G.

  2. Tak zrovna sušička je zbytečný spotřebič, který lze v dnešní době plné šetření energiemi oželet. Doma ji máme, ale raději sušíme venku na sluníčku a nebo v zimě u kamen. Druhý zbytečný spotřebič je myčka nádobí. V reálu neušetří vůbec, ba naopak a tak po skončení životnosti spolu se sušičkou prádla opustí domácnost bez náhrady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno