Jak na odstranění plísně na zdi

Ať je léto nebo zima, může se do vaší domácnosti nebo rekreačního objektu vkrást nezvaný host jménem plíseň na zdi. Mimo to, že hyzdí interiér a ničí váš majetek, negativní vliv má i na vaše zdraví, proto s jejím odstraňováním rozhodně neváhejte.

Proč vzniká plíseň

Příčinou vzniku plísní v interiéru jsou téměř výlučně vlhké povrchy. Vlhkost do zdí se přitom dostává v důsledku stavební závady, jednorázové havárie, nebo může být výsledkem nesprávného užívání bytu či domu, kdy jsou interiéry například málo větrané, nebo nedostatečně vytápěné.

Jak bojovat s plísněmi

Pokud se plísně v interiéru objeví, okamžitě zahajte likvidaci, jinak se plíseň bude dále nekontrolovaně rozšiřovat. K tomu vám poslouží specializované dezinfekční prostředky, které seženete v každé lepší drogerii. Ošetřování míst napadených plísněmi pak probíhá zásadně mokrou cestou, kdy je zamezeno uvolňování spor plísní do vzduchu. Malé plochy jednoduše otřete hadříkem namočeným do dezinfekčního prostředku nebo roztoku – podle návodu u konkrétního výrobku. Nezapomeňte ale samozřejmě na ochranné rukavice, případně brýle. Ideální je přitom také otevřít v dezinfikované místnosti okna – jednak kvůli snížení vlhkosti, ale také kvůli odvětrání dezinfekce.

Na všemožné škrábání či otírání plísní suchou cestou přitom rovnou zapomeňte – jinak totiž naopak riskujete, že se spory plísní roznesou vzduchem i na další místa a zamoří doslova celou budovu.

Pokud jsou plísně v budově již opravdu rozsáhlé, ideální je pak volit odbornou firmu, která si poradí i s masivnějším napadením hravě a spolehlivě.

Prevence je základ

Razantním chemickým odstraněním plísní ze zdí sice obvykle vyřešíte problém, bohužel mnohdy pouze jednorázově. Zejména pokud bude i nadále v místnosti vlhké prostředí, plísně se brzy vrátí. Potřeba je tedy odstranit příčiny a preventivně plísním předcházet. Pro začátek věnujte pozornost větrání, nezatěžujte interiér zbytečným zvlhčováním, a zkuste se také vyvarovat výrazným teplotním výkyvům. V neposlední řadě pak udržujte čistotu pomocí pravidelného úklidu.

Když se plísně drží

Pokud jste zavedli veškerá preventivní opatření, využili chemických přípravků, a plíseň se na stejném místě stejně znovu uhnízdila, pravděpodobně bude potřeba razantní zákrok. Tím je ruční kompletní odstranění omítky, což je jediná zaručená metoda, jak zeď zbavit skutečně veškerých spor plísní do hloubky jejích pórů.

Omítku odstraníte tak, že zeď namočíte, a následně škrabkou seškrábete – ideálně na předem nachystaný igelit nebo folii, do které ihned po seškrábání omítku s plísní zabalíte a zlikvidujete, čímž předejdete dalšímu šíření plísní v interiéru. Následně zeď omyjte vodou se saponátem, a nechte ji vyschnout. Pro jistotu je pak vhodné aplikovat i speciální přípravek či nátěr s protiplísňovou úpravou, který opět seženete v drogerii. Pak už byste měli mít od plísní jednou provždy opravdu klid.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno