Druhy omítek: Vnější i vnitřní

V budovách trávíme chtě nechtě většinou valnou část našeho života, ať už jde o náš byt či dům, nebo prostředí kanceláře, dílny, či jiné pracovní místnosti. O to více nám záleží na tom, aby stavby kolem nás byly esteticky příjemné, zdravotně vyhovující a funkční – což se neobejde bez kvalitního základu v podobě omítky stěn. Vnitřních, i vnějších. A pokud si to situace vyžaduje, není od věci se porozhlédnout i po nějakých těch speciálních….

Co je vlastně omítka

Omítka je svrchní krycí vrstva, která pokrývá zdi a stěny, ať už venkovní, nebo vnitřní. Vytváří na nich přitom rovný a hladký povrch, do kterého mohou být skryty případné vestavěné instalace jako je elektřina či různá potrubí, a pro oko pak vytvářejí už jen dokonalý souměrný vzhled. Běžně se vytváří z malty, tedy z kašovité směsi vody, vápna, písku, případně cementu. Moderní doba pak nabízí mimo to již předpřipravené omítkové směsi, které stačí jen smíchat s vodou.

Vnitřní versus venkovní omítky

Základní členění omítek se odvíjí od toho, kde budou použity – zda v interiéru, kde jsou podmínky poměrně stálé a příznivé, nebo v exteriéru, kde musí omítka čelit dešti či větru. Venkovní omítky jsou nedílnou součástí vnější stěny, ochraňují budovu před povětrnostními vlivy a současně v barevném provedení utváří příjemný estetický vzhled. Stěžejní je ale stránka praktická, kdy mají budovu chránit a udržovat kvalitativně na úrovni.

Omítky vnitřní oproti tomu fungují jako podklad pro nátěry a tapety, zároveň také kondenzují vlhkost a mají dobré tepelně izolační vlastnosti. V interiéru jsou používány omítky jednovrstvé, dvouvrstvé, vícevrstvé i nástřiky. Podle materiálu pak vápenné, vápenocementové, cementové, vápenosadrové, sádrové, speciální, nebo třeba i omítky z plastů.

Zejména v interiéru si navíc necháváme záležet také na designu omítky, proto i trh nabízí řadu esteticky specifických variant, jako je například filcovaná omítka, s výraznějším hrubým zrnem, nebo naopak omítka hlazená, která je téměř dokonale hladká, a vhodná jak pro pokrývání tapetami, tak i pro nátěry, dále omítka leštěná, broušená, škrábaná, a mnohé další.

Speciální omítky

Určité okolnosti stavby si občas žádají mimořádná opatření, a volba speciální omítky může být jedním z nich. Například pokud je v budově zvýšené riziko požáru, nebo má zkrátka majitel z případného ohně strach, je zde možnost využít omítky protipožární. Ty chrání kovové nebo betonové konstrukce proti požáru, jsou málo tepelně vodivé a odolné i vůči vysokým teplotám.

Jiným druhem speciálních omítek jsou omítky sanační, které odvádějí přebytečné vlhko ze zdi. Takovéto omítky mají porézní strukturu, která způsobuje lepší odpařování, a navíc jsou zčásti hydrofobní, takže eliminují vzlínání (prostup vlhkosti konstrukcí budovy).

Dalším typem speciálních omítek jsou pak například omítky akustické, které jsou schopny tlumit hluk, opět díky porézní struktuře, nebo oblíbené omítky tepelně izolační, které slouží ke zvýšení nedostatečného tepelného odporu zdiva.

Pro estetické kreace se pak používají omítky štukatérské, které mají s ohledem na své složení větší schopnost udržovat tvar a je z nich proto možné vyrábět i různé ozdobné prvky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno