Inspirace pro kuchyňské obklady

Chtěli byste oživit zaběhnutou kuchyni? Nebo dokonce plánujete celkovou rekonstrukci a přemýšlíte, jak dodat kuchyni originální vzhled? Pak vsaďte na zajímavý obklad, který ochrání zdi okolo linky i spotřebičů, usnadní vám údržbu a především při správné volbě dodá každé kuchyni jedinečnost a hravost.

Nebojte se barev

Zatímco barvu linky a spotřebičů je vhodnější volit nadčasově a tudíž decentně, v případě obkladů je naopak na místě pustit uzdu fantazii. Nebojte se rozzářit bílá dvířka linky sytě fialovým, oranžovým nebo zeleným obkladem, nebo naopak projasnit tmavé vybavení zářivou žlutou nebo růžovou. Právě obklad a výmalba stěn je to hlavní, co by spolu s několika málo doplňky mělo dodávat kuchyní její osobitý styl, proto se určitě nedržte zkrátka. Do popředí se navíc dostávají i kombinace mnohabarevné, kdy dohromady skvěle fungují například tlumenější tóny hnědé, oranžové, červené a zelené, nebo třeba odvážnější fialová s tyrkysovou, zelenou a žlutou.

Vyzkoušejte motivy a vzory

Jednobarevné obklady, ať už klasické dlaždicové, nebo třeba jednolité skleněné, nejsou zdaleka jedinou možností. Na trhu najdete řadu obkladů s potisky, vzory či motivy, které jsou navíc často vyráběny přímo v kompletu s jednobarevnými dlaždicemi, takže je můžete společně kombinovat a doplňovat. Vyhrát si můžete s motivy jídla a potravin, ale klidně i rostlin nebo rozličnými abstraktními motivy.

Vyhrajte si s velikostmi i uspořádáním

Při volbě obkladu přemýšlejte i o velikostech, kombinacích a uspořádání obkladu. Pokud není obklad zajímavý barvou či vzorem, měl by vybočovat z řady alespoň velikostí, tedy být buď  větších, nebo naopak menších rozměrů, kdy již samotná velikost poutá pozornost. Další možností oživení je pak pokládka obkladu s překladem, a to buď polovičním, nebo třeba i třetinovým, kdy nejsou jednotlivé dlaždice pokládány rovnoběžně, ale stejně jako cihly tak, že se překrývají. Ještě širší možnosti se vám pak odkrývají při kombinaci alespoň dvou barevných variant obkladů nebo kombinace například obkladu a mozaiky, kdy můžete vytvářet horizontální i vertikální pruhy, zvýrazňovat některé sektory, lemovat třeba poličky nebo i opticky předělovat pracovní zóny.

Zkuste netradiční obklady

Kromě klasických obkladových dlaždic můžete v prodejně sáhnout také po imitaci kamene nebo skleněném obkladu, jehož výhoda je v jednolitosti povrchu a tedy snadné údržbě, ale také designových možnostech, kdy skleněné obklady téměř suplují obrazy. Zajímavou alternativou pak může být také nerezový plech, který zajímavě doplní nerezové spotřebiče. Levnou variantou pro málo zatěžované plochy pak může být také lamino nebo dokonce jen voděodolná tapeta, která rovněž nabízí široké designové možnosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno