Utěsnění oken a utěsnění dveří

Okna v budovách slouží k propouštění denního světla do místností, stejně jako i k větrání. To by ale mělo být organizované a cílené, nikoliv samovolné, prostřednictvím netěsností. V opačném případě se totiž například v zimě pořádně natopíte, nemluvě třeba o nepříjemně suchém vzduchu v místnostech. Kvůli netěsnícím oknům ale nemusíte hned pomýšlet na rekonstrukci. Mnohdy postačí jen utěsnění oken a dveří, a váš domov bude zase útulný a hřejivý.

Míru větrání poznáte podle vzduchu

Pro lidský organismus je optimální míra větrání v rozsahu zhruba 20 až 50 metrů krychlových vzduchu za hodinu na každého člena domácnosti. Tento objem však v praxi změřit dost dobře nejde, proto se míra obměny vzduchu obvykle odhaduje z relativní vlhkosti, kterou zjistíte vlhkoměrem, nebo také pachu, který jistě poznáte po příchodu do nevětrané místnosti i sami. Mírou vyhovující člověku i stavební konstrukci je relativní vlhkost okolo 50 procent, přičemž řídit ji můžeme pochopitelně pomocí regulace větrání. K tomu je ale zapotřebí mít dokonale uzavíratelné veškeré větrací otvory, a minimalizovat samovolný prostup vzduchu netěsnostmi.

Jak na utěsnění oken či dveří

Utěsňování u oken se provádí vždy na vnitřní hraně křídla, kdy u dvojitých oken se utěsňuje až vnitřní křídlo. Okna zdvojená, která mají sešroubované rámy, utěsněte jak v místě styku s rámem, tak i mezi oběma rámy navzájem. Vyhnete se tak především nechtěnému rosení vnitřního skla.

Dveře je pak vhodné utěsňovat dvojmo a utěsnit jednak profil v rohu profilu dveří, a pak také profil na vnitřní přítlačné rovině.

Čím se utěsňuje

Nejjednodušším způsobem, jak utěsnit okno, je využití speciální samolepicí pásky, kterou seženete jak pro vnitřní, tak i pro vnější použití. Její účinnost je sice oproti jiným alternativám menší, zato montáž je natolik jednoduchá, že ji zvládne i dítě. Vybírat si navíc můžete z nepřeberného množství barev a tvarů (obvykle podle rámu), tak i materiálů, které mohou být více čí méně těsnící i různě trvanlivé. Pro interiér jsou nejčastěji využívány pásky z měkčeného PVC, pro exteriér lišty z hliníku či dřeva, opatřené poddajnou těsnící částí.

Jinou alternativou jsou těsnící tmely, buď speciální sklářský, nebo obyčejnější silikonový, které se aplikují do spojnice skla a rámu. V kombinaci se separační fólií ale můžete za pomocí silikonového tmelu utěsňovat i celé rámy, a to s maximální přesností přímo na míru vašeho okna.

U dveří je pak navíc potřeba zkontrolovat těsnost prahu, kdy právě pod dveřmi může nekontrolovaně pronikat výrazné množství vzduchu. V takovém případě je dobré práh vyměnit za přesněji padnoucí, nebo jej vhodně upravit. Na utěsnění boků a vrchu dveří můžete použít stejné metody jako u oken.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno