Zápach z pračky

Line se z vaší pračky nelibá vůně a odnáší to dokonce i čerstvě vyprané prádlo? Nejste první, komu se to stalo. Rozhodně ale neotálejte s radikálním zákrokem. Zápach z pračky totiž určitě sám nezmizí, a naopak se bude pravděpodobně dál zhoršovat.

Co způsobuje zápach pračky?

Možná vás napadne, jak je vlastně možné, že pračka zapáchá, když do ní dáváte jen prádlo, voňavé prací prostředky a vodu. Tedy, příčin může být hned několik. Od vodního kamene, až po nečistoty. Ano, nečistoty. Například prací prostředek usazený okolo nádobky k dávkování, nečistoty z oblečení okolo těsnění dvířek či dokonce drobné předměty usazené ve filtru.

Jak správně vyčistit pračku

Čištění pračky samozřejmě neznamená vydrhnutí bílé pomocnice z venku (i když i to je samozřejmě na místě). Především je potřeba zasáhnout uvnitř. Zatímco buben bude pravděpodobně vyleštěný a čisťoučký, v prostoru okolo dvířek, na těsnění a také v prostoru pro dávkování prášku pravděpodobně již nějaké nedokonalosti najdete. A když se podíváte pořádně z blízka, možná budou větší, než jste si představovali. Výjimkou totiž nemusí být ani začínající (nebo dokonce pokročilá) plíseň, která dokonce může i ohrozit vaše zdraví. Podobně jsou na tom hnijící zbytky pracího gelu okolo nádobek, které vám na zdraví taktéž moc nepřidají.

Jak se zbavit zápachu

Základem je vyčištění pračky pomocí houbičky a čisticího prostředku. Pokud některá místa nejsou dostupná, použijte štětky, vařečku omotanou hadrem, cokoliv. Snažte se dostat, kam jen to půjde. Pokud jde nádobka na prací prostředky vyndat, vyjměte ji a vyčistěte důkladně třeba ve dřezu.

Kromě samotného pracího prostoru je pak samozřejmě potřeba vyčistit i filtr pračky, což je samostatná kapitola. Jak na to, se dozvíte v návodu pro daný model. Obecně jde o to šetrně filtr vyjmout, umýt a vložit správně zpět.

Jakmile je mechanická práce hotova, můžete se ještě pojistit zásobami ze spíže. Skvělým pomocníkem pro odstraňování zápachu i čištění pračky je totiž zejména ocet, který můžete nalít do bubnu pračky (klidně celou lahev) spolu se dvěma prášky do pečiva a nechat pračku naprázdno vyprat. Alternativou k octu je také kyselina citronová, která působí podobně a pračku vyčistí všude tam, kam houbičkou či kartáčem nedosáhnete – tedy i hluboko uvnitř, včetně vnitřních stěn hadic.

Pokud perete často na nižší teploty, stačí občas nechat pračku na prázdno vyprat na 90 a pročistí se sama – zejména od vodního kamene, který tolik často pračku zanáší.

Jak často pračku čistit?

Možná budete překvapeni, ale ideální je čistit pračku jednou za měsíc nebo dva. Pokud jste tedy pračku nečistili posledních pár let, není divu, že se začala ozývat prostřednictvím zápachu. Od teď zařaďte čištění pračky mezi pravidelné úkony a zajistěte si nejen předcházení zápachu, ale i delší životnost zařízení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno