Využití dešťové vody

Vodu člověk potřebuje naprosto nezbytně ke svému přežití, ale i komfortnímu fungování v moderní společnosti. Zatímco na pití, vaření a hygienu potřebujeme tu pitnou, k řadě dalších činností naopak mnohdy postačí i obyčejná voda dešťová, která je zadarmo a mnohdy i vhodnější. Seznamte se proto s možnostmi jejího využití i nejvhodnějšími způsoby skladování – vděčná vám bude vaše peněženka i okolní příroda.

K zavlažování je dešťová voda geniální

Pro zalévání zahrady nebo jen zavlažování trávníku je dešťová voda přímo ideální, neboť na rozdíl od pitné vody z kohoutku neobsahuje chlor, který rostliny nijak nemilují. Mimo to je ve srážkové vodě nízký obsah soli, takže při zalévání touto vodou zbytečně nezasolujete půdu, což oceníte zejména jako pěstitelé, kteří se solí v půdě musí mnohdy těžce bojovat.

Nejcennější je přitom konkrétně voda spadlá při bouřce, která je měkká, okysličená, obsahuje vzdušný dusík, a díky tomu, že je nenasycená, umožňuje jednoduché rozpouštění nerostných živin obsažených v půdě.

Dešťová voda pro údržbu a úklid

Dešťová voda je snadno využitelná také pro úklid mokrou cestou – ať už se jedná o mytí auta, mokré čištění dlažby na terase, vytírání, nebo třeba koupel vašeho čtyřnohého miláčka. Všude tam, kde není potřeba hygienicky nezávadné pitné vody, vám skvěle poslouží dešťová voda, kterou navíc v exteriéru máte i snadno k dispozici.

S „dešťovkou“ se dá i splachovat

Člověk si to zdaleka neuvědomuje, ale denně vyplýtváme litry zcela nezávadné čisté pitné vody do záchodu, a to s každým spláchnutím. Pro tyto účely by přitom bohatě stačila voda užitková, která je navíc měkčí než voda pitná, a tudíž nezpůsobuje nežádoucí usazování vodního kamene. Používání pitné vody je v tomto případě skutečným plýtváním, a o to horší je to prohřešek, že toaleta je společně se sprchou největším „žroutem“ vody v domácnosti.

Rozhodnete-li se užívat pro splachování vodu dešťovou, budete potřebovat ale speciální techniku – kromě jímky s přepadem také filtry na nečistoty, vhodné čerpadlo a sací systém, které zajistí moderní využití získané dešťové vody v domácnosti.

Praní v dešťové vodě

V domácnosti ale může mít dešťová voda ještě i další využití – věřte nebo ne, v dešťové vodě se dá normálně prát, přičemž tato voda díky své měkkosti skvěle prospívá jak pračce (neusazuje se vodní kámen), tak praní, neboť snadno rozpouští prací prášky. Podobně jako při využití ke splachování ale budete i pro praní v dešťové vodě již potřebovat na úpravu a transport vody speciálnější výbavu.

Jak zachytit a skladovat „dešťovku“

Pokud se rozhodnete využívat dešťovou vodu, neobejdete se bez nádob k jejímu skladování a nějakého záchytného systému. Obyčejně postačí třeba jen postavit sud nebo krytou nádrž pod okap, a sbírat vodu stékající ze střechy. Esteticky poutavou a celkově jednoduchou variantou je volba dřevěných sudů, které vypadají stylově, a při použití kvalitního materiálu jsou spolehlivé i plně funkční. Nejlepší je přitom volit modřín nebo dubové dřevo z evropských lesů, které je osvědčené a kvalitní. Jinou variantou jsou odolné kádě či sudy  plastové či kovové, se kterými rovněž můžete snadno manipulovat, a nejsou náročné na instalaci. Mírně komplikovanější i finančně náročnější řešení pak představují betonové nádrže či jímky, které však umožňují využití dešťové vody i v domácnosti a jsou výrazně rozměrnější.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno