Výroba domácího mýdla

Baví vás ruční kreativní práce, nebo prostě jen nechcete kupovat komerčně vyráběné produkty? Zkuste si výrobu domácího mýdla svépomocí. Je to překvapivě jednoduché a můžete touto činností zabavit klidně i děti.

Není mýdlo jako mýdlo

Mýdlo může mít mnoho podob, a stejně tak i návody na jeho výrobu se liší. I běžně v obchodech najdete mýdla různých barev, tvarů, ale i různé konzistence a samozřejmě různého složení. Všechna mají společné pouze to, že jsou anionickými tenzidy, tedy látkami snižujícími povrchové napětí vodných roztoků. V praxi to znamená, že mýdlo pomáhá vodě, aby se pouze v kapičkách neshlukovala například na povrchu našich rukou, ale rozprostřela se i do hloubky našich pórů.

Jak vzniká mýdlo

Řečeno chemicky, mýdlo vzniká zmýdelněním či saponifikací kyseliny a zásady. Z kyseliny a zásady takto vzniká z chemického hlediska sůl, kterou ovšem my nazýváme mýdlem.

Co je potřeba na výrobu mýdla

Výrobu mýdla lze realizovat za tepla nebo za studena. Jednodušší je přitom výroba mýdla za studena, kdy je zapotřebí vybavit se ochrannými pomůckami jako jsou rukavice a brýle, dále nerezovým hrncem, nerezovou nádobou a ještě jednou další nádobou, digitální váhou, teploměrem, ponorným mixérem a formou na mýdlo.

Pokud jde o suroviny, potřebovat budete tuk, vodu a hydroxid sodný.

Recept na mýdlo

Konkrétní recept na mýdlo se může skládat například z 500 g olivového oleje, 300 g kokosového oleje, 200 g palmového oleje, 380 ml vody, 143 g hydroxidu sodného, případně 1 ml extraktu z grepového jádra (jde o přírodní konzervant, který je volitelnou složkou receptu). Poměr surovin včetně rozdělení tuků přitom není náhodný, neboť každý z olejů ovlivňuje mechanické i praktické vlastnosti mýdla – od soudržnosti jeho struktury, až po schopnost zvláčňovat pokožku.

Postup výroby mýdla

Připravte si potřebné množství vody do nerezové misky a do druhé nádoby odvažte hydroxid sodný. Poté pomalu a s ochrannými pomůckami sypejte hydroxid sodný do vody a míchejte. Směs se samovolně zahřeje na 90°C, proto dejte pozor, abyste se nespálili. Rozmíchanou směs nechte zchladnout na 30°C.

V mezičase si připravte tuky, které rozehřejete v hrnci do tekuté podoby. Pak do nich můžete přidat pár kapek extraktu z grepových jader. I tuto směs nechte zchladnout na zhruba 30°C a následně vmíchejte louh sodný (vodu s hydroxidem sodným) do oleje. Následně ihned začněte směs mixovat ponorným mixérem a mixujte, dokud hmota nemá požadovanou hustotu (přibližně jako krupicová kaše).

Jakmile máte domícháno, můžete přidat ještě libovolné bylinky či esenciální oleje. A pak už se směsí hurá do formy. Ta může být silikonová, nebo jakákoliv pevná, kterou vyložíte pečícím papírem pro snadné vyklápění. Mýdlo by pak mělo tvrdnout asi den na teplém místě. Po 24 hodinách mýdlo krájíme či vyklápíme z forem a necháváme jej zrát ještě 3 až 4 týdny na dobře větraném místě, ideálně na dřevěných roštech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno