Trkač – domácí výroba

Slovo trkač je pro současníky již poměrně neznámým. Pokud se ale poohlížíte po jednoduchém vodním čerpadlu, které i bez elektřiny nebo jiného zdroje vytlačí proudící vodu do výšky, pak narazíte právě na trkačvodní pumpu z 18. století, která však nachází své uplatnění dodnes.

Princip fungování trkače

Fungování trkače vychází z fyzikálního zákona a jevu zvaného vodní ráz. Ten spočívá v přeměně pohybové energie na energii tlakovou, a to při náhlém přerušení protékající vody. Pokud se vám toto stane v domácnosti v rozvodech vody, může je tlak poškodit. U trkače lze ale naopak umělým a záměrným přerušováním vytvořit dostatečný tlak pro přivádění vody třeba i do výšky deseti metrů nad původní zdroj vody. Vše funguje tak, že spádová voda v potrubí protéká kolem otevřené záklopky vybíjecího ventilu, který je o něco těžší, než je hydrostatický tlak vody, dokud nedosáhne rychlosti, která klapku strhne a uzavře odtok. Vzniklý ráz nadzvedne zpětný ventil a část vody vnikne do vzdušníku. Tím ráz pomine, v potrubí nastane normální tlak a záklopka ventilu vlastní vahou opět klesne. Voda z potrubí pak začne opět vytékat a proces se opakuje.

Jak vyrobit trkač

Vodní trkač lze bez problémů zakoupit za cenu v řádech tisíců korun, nebo si jej šikovný kutil dovede vyrobit i sám. Využít k tomu lze například i díly a materiály běžně dostupné v železářství či hobby marketu, jako je litinová odbočka, vsuvky, příruby, zpětný ventil, trubky a další nezbytné komponenty. Vodu z trkače je přitom vhodné směrovat do jímací nádrže (přímo z řádu totiž pulsuje) a až odtud dále využívat. Množství vody, kterou je trkač schopen samovolně načerpat, přitom není příliš závratné, ale například pro účely rodinného zemědělství rozhodně postačí.

Kdy se hodí trkač

Trkač využijete v případech, kdy potřebujete vodu dostat do vyšších poloh. Pokud jste tedy zvyklí nosit vodu z řeky na zalévání zahrady, napájení dobytka nebo třeba plnění domácího bazénu, trkač vám hodně ulehčí.

Trkač versus čerpadlo

Pokud váháte mezi trkačem a klasickým čerpadlem, měli byste vědět, že instalace trkače chce trochu práce. Musíte ho upevnit, přidělat vodovodní potrubí a přizpůsobit zdroj tak, aby nedocházelo k nasávání nečistot. Mimo to je potřeba čas od času dofouknout v trkači vzdušník. Na druhou stranu ale trkač pracuje zadarmo a dokonce i v tuhé zimě, neboť proudící voda v trkači zkrátka nemrzne.

Odkud se vzal trkač

Vůbec první automatický vodní trkač vynalezl v 18. století Francouz Joseph Montgolfier, který využil kinetickou energii proudící vody, díky které v kombinaci s trkačem dokázal vodu dostat samovolně do výšky několika metrů. Rozhodně přitom nešlo o vynález „do šuplíku“. Trkač ihned využil ve své papírně ve Voiron a jeho následníci jej pak prodávali dále do domů, farem i obcí. A proč právě název trkač? Proud vody je totiž v trkači pravidelně uzavírán trkacím ventilem, což způsobuje typický trkací zvuk. Vzniklé rázy přitom slouží k čerpání vody do výšky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno