Jak vyrobit teepee

Líbí se vám přírodní styl života a hledáte netradiční řešení pro nocování v přírodě, nebo třeba jen zajímavý doplněk do dětského pokojíčku? Vsaďte na teepee, které si můžete vyrobit s přehledem i svépomocí.

Co je vlastně teepee

Teepee, tedy rozměrný kuželovitý stan, původně sloužil indiánům a podobným přírodním národům jako obydlí namísto domů. Dnes ale získává stále větší oblibu i jako rekreační příbytek namísto stanů, nebo dokonce zajímavý interiérový prvek, ve kterém najdou klid a soukromí děti i dospělí. Zatímco v exteriérovém rozměrném teepee můžete i vařit nad otevřeným ohněm i topit, malý interiérový model se nejlépe hodí pro kreativní hraní, četbu, ale třeba i čaj ve dvou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co je potřeba na výrobu teepee

Základem teepee je rozměrná polokruhovitá plachta, která podle tradičního způsobu vzniká sešíváním drobnějších kůží. Vy si ji ale samozřejmě můžete opatřit i v obchodě. Ideálně se ptejte po impregnované stanovce šíře 140 centimetrů, které budete potřebovat asi 12 metrů, případně rovnou šíří 280 cm a délku 560 cm. Dalším nutným prvkem jsou pevné kulovité tyče, kterých by mělo být 10 až 20. Z nich je potřeba vyrobit tvar podobný kuželi, přičemž nahoře se tyče spojí provazem. Na vzniklou kostru pak přijde plachta, která kostru obalí. Ke spojení plachty pak budete potřebovat režnou nit a nůžky, případně další pomůcky pro estetické doladění vchodu. Ke spojení tyčí využijete silný provaz.

Pokud plánujete výrobu teepee jen pro interiér, bohatě vám postačí namísto stanovky bavlněná látka nebo i záclonovina, ze které můžete vytvořit zajímavé teepee zejména pro malé princezny. Zároveň tyčí u menšího teepee postačí i méně než 10, přičemž můžete uzpůsobit i tvar teepee například do šestiúhelníku, pětiúhelníku, nebo třeba čtverce. Tvaru kostry pak ale budete muset přizpůsobit i tvar pláště.

Rozměry teepee

Pokud plánujete stavbu skutečně funkčního exteriérového teepee, ve kterém budete používat otevřený oheň, jeho průměr by měl být minimálně 4,5 metru. Takto velké teepee pak poslouží tříčlenné rodině k příjemnému táboření se vším všudy. V případě pětičlenné rodiny je ideální rozměr 5,5 metru a pro větší skupinku pak není od věci teepee sedmimetrové.

Jak vypadá teepee

Teepee vypadá jako veliký kužel potažený látkou, a jeho podoba se stanem je evidentní. Pro teepee je typické, že jeho zadní stěna má strmější sklon než stěna přední, což je úmyslem s ohledem na stabilitu obydlí. Zároveň u teepee vždy najdete kouřové chlopně pro dovádění kouře. Plachta teepee je půlkruhová a kostru tvoří jedna až dvě desítky tyčí.

Výhody teepee

Velkou výhodou teepee je, že je jednoduše přenosné. Pokud tedy plánujete putovní dovolenou, na teepee klidně vsaďte. Jeho složení vám zabere jen chvilku a zvládne ho opravdu každý, což je další nesporná výhoda. Oproti klasickým stanům pak navíc potěší i možností topit a vařit na otevřeném ohni, což je v jiných přenosných obydlích jen těžko realizovatelné. Teepee tudíž nabízí maximální možný komfort za minimum úsilí i nákladů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno