Schází vám schodiště ke vstupním dveřím, líbilo by se vám nové do patra, nebo už dosloužilo to vedoucí do sklepa? Pak můžete buď oslovit odbornou firmu a zaplatit desetitisícové částky, nebo si dřevěné schodiště postavit i svépomocí. S trochou šikovnosti a nářadím to není vůbec žádná věda a dost možná to zvládnete i za jedno dopoledne.

Typy schodišť

Dříve než se pustíte do přípravy materiálu, musíte si promyslet, jaký typ schodiště budete chtít a potřebovat. Schodiště mohou být jednoduchá, lomená, dvakrát lomená, nebo třeba točitá. Nejjednodušší je samozřejmě stavba jednoduchého schodiště, ovšem pokud to prostor a podmínky vyžadují, budete muset sáhnout po schodišti složitějším. I v případě jednoduchého schodiště však nezapomeňte na nákres a precizní měření, které vám umožní propočítat si budoucí stavbu schodiště do posledního detailu. Změřte si tedy výšku podlahy v patře, šířku schodiště a rozpočítejte si výšky jednotlivých schodů tak, aby byly po celé délce stejně vysoké. S nákresem a propočtem pak můžete začít s přípravou materiálu.

Z čeho se skládá schodiště

Schodiště je typicky tvořeno schody se stupnicemi (horní nášlapné plochy schodu) a podstupnicemi (svislé plochy schodu), bočnicemi (postranními díly schodiště, které slouží jako nosné prvky schodiště) a v neposlední řadě i zábradlím s příčkami a madlem. U složitějších lomených schodišť pak navíc přibývají mezipodesty.

Materiál pro stavbu schodiště

Pro stavbu schodů můžete použít například 4 cm tlustá prkna o šířce okolo 30 centimetrů. Právě 30 centimetrů by měla být hloubka stupně, zatímco výška je optimální okolo 16 až 18 centimetrů. V této šíři tedy počítejte s dalšími prkny. Jako bočnice pak poslouží masivní desky o délce schodišťového ramene a šířce okolo 60 centimetrů. Chybět ale samozřejmě nesmí ani vruty a spojovací tmel.

Jak vytvořit schodiště

Pro výrobu schodiště budete potřebovat několik stejných prken na stupnice, řadu dalších na podstupnice a také tři masivní prkna, která budou sloužit jako bočnice – dvě na krajích a jedna uprostřed. Do bočnic je potřeba vyřezat zuby, které kopírují budoucí schody. K tomu budete samozřejmě potřebovat pilu. Na připravené bočnice pak postupně připevněte tmelem a přišroubujete podstupnice a následně kostru schodiště usaďte. Nakonec namontujete stupnice a vytvoříte celé přímé schodiště. Ve finále je ještě vhodné schodiště upravit a ošetřit lakem či mořidlem.

Aby schody nevrzaly

Neduhem dřevěných schodišť může být vrzání, které je způsobeno třením drsných ploch stejného druhu dřeva o sebe. Dřevo i po letech pracuje, reaguje na teplotní či vlhkostní změny a přizpůsobuje jim svůj objem, což bohužel může způsobovat i ono nepříjemné vrzání. Vhodnější než „suché“ spojování dřevěných ploch je proto v případě schodišť spojování pomocí tmelů. Na nich rozhodně nešetřete, protože jinak vás časem čekají nepříjemné hlučné chvíle při přesunech mezi patry.

Další články z rubriky

Diskuze, vaše zkušenosti

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.