Rádi byste na chalupě vyměnili starý bakelitový jistič za modernější? Nebo by se vám hodil na domě jistič vyšších hodnot? Ať už se vás týká kterýkoliv z případů, do výměny se rozhodně nepouštějte svépomocí. Pokud totiž bez odborníka porušíte plombu, čekají vás značné nepříjemnosti ze strany poskytovatele elektrické energie.
Obsah článku
Postup před výměnou
Pokud se rozhodnete pro výměnu jističe, například z důvodu poruchy, musíte se nejprve na výměně domluvit se svým smluvním dodavatelem elektřiny. Ten vám musí jednak schválit porušení plomb na původním jističi, a také zařídit zaplombování jističe nového. Pokud hodnoty jističe zůstávají stejné, sepíše se obvykle pouze protokol o výměně a vy svým podpisem potvrdíte instalaci nových neporušených plomb. Pokud dochází i ke změně hodnot jističe, je možné, že budete muset podepsat i novou smlouvu s dodavatelem, kde budou upraveny cenové podmínky.
Výměna hlavního jističe
Samotná výměna jističe spočívá v demontáži starého jističe, montáži nového a přepojení drátků. Celý proces zabere několik málo minut a není nijak výjimečně složitý, přesto svěřit jej musíte odborníkovi. Jistič jako takový je sice vaším majetkem, tudíž by se mohlo zdát, že si s ním můžete dělat, co chcete, ovšem opak je pravdou – kvůli přítomnosti plomb, které může porušit pouze pověřený odborník. Také hodnota jističe není pouze věcí vaší volby. Úzce souvisí s tarifem a distribučními poplatky, proto s ní nikdy neoperujte bez souhlasu distribuční společnosti.
Co označuje hodnota jističe
Mezi běžné hodnoty jističe patří například 3×25 A nebo 3×40 A, což jsou hodnoty označující celkovou zatížitelnost spotřebiči v odběrném místě. Jinými slovy, kolik spotřebičů můžete v domě zapojit, aniž by vypadla pojistka. Volba proudové hodnoty hlavního jističe by tedy měla vycházet z množství, ale i typu a příkonu spotřebičů, které budou v odběrném místě používány. Pokud máte spotřebičů mnoho a nešetříte těmi velkými, jako je sušička, myčka, sporák, průtokový ohřívač či lednička, je na místě hodnoty navýšit.
Cena výměny jističe
Jistič samotný je otázkou zhruba pěti set korun, v závislosti na prodejci i typu. O něco dražší je však nutná revize, bez které vám přísun elektřiny do nemovitosti poskytovatel neschválí. Ta vás vyjde standardně na více než tisíc korun.
Ceny za kWh u různých druhů jističů
Elektřinu běžně hradíme podle skutečné spotřeby v kWh. Cena se ale výrazně různí s ohledem na tarify, které zohledňují právě i přítomný jistič. Průměrná cena u jističe 3×25 A je 4,45 Kč za kWh, zatímco u 3 x 40 A je to pouze 2,61 Kč za kWh. U jističe s vyšší hodnotou ovšem rostou poplatky. Ročně vám tedy jistič může vytvořit náklady ve výši 6570 korun, nebo až 8220 korun v případě vyšších hodnot jističe. Rozdíl je tedy téměř 1700 korun ročně, což už je jistě suma dostačující na rodinnou večeři nebo výlet.