Vlhkost v bytě

Podzim je tady a s ním i chladné a deštivé počasí, které přináší dopady i do našich interiérů. Nižší teplota i vysoká vlhkost vzduchu venku mají totiž neblahý vliv na zvyšování vlhkosti i uvnitř budov, což nezřídka způsobí vznik nebezpečných plísní.

Jaká je optimální vlhkost vzduchu?

Optimální vlhkost vzduchu v interiéru je mezi 40 a 60 procenty. Pro dýchání člověka je příjemnější vyšší vlhkost, ta ale podporuje vznik plísní, které jsou pro člověka (zejména děti) velice nebezpečné, proto hranici 60 procent není vhodné překračovat. Pro zjištění vlhkosti vzduchu v domě či bytě můžete využít některý z modernějších digitálních teploměrů či meteostanic, které již poměrně běžně tuto funkci nabízejí. Napovědět o vysoké vlhkosti ale mohou třeba i zevnitř zarosené okenní rámy, kliky, kapky vody na parapetech, či dokonce zdi pokryté plísní.

Jak snížit vlhkost v bytě

Pokud jste ve vašem bytě, domě nebo chalupě naměřili nebo jinak odhalili vysokou vlhkost, je potřeba okamžitě zahájit proces snižování vlhkosti. Nejefektivnějším prostředkem ke snížení vlhkosti je větrání. Je to spolehlivý, bezplatný a opravdu účinný způsob snižování vlhkosti. S ohledem na šetření tepla větrejte krátce ale intenzivně, případně naopak můžete zvolit permanentní mikroventilaci, která se hodí zejména tehdy, pokud máte potíže s vlhkostí dlouhodobější. Možnost mikroventilace umožňují nová moderní okna pomocí polohy kliky šikmo nahoru, stejně ale fungují například i jinak nevítané netěsnosti starých oken na chalupách. Pořídit si můžete ale také některý z pohlcovačů vlhkosti, případně i profesionální odvlhčovač využívaný například k vysušování objektů po povodních a podobně. Tyto stroje jsou ale určeny již pro extrémní případy a mají poměrně velkou spotřebu energie. Velkým pomocníkem při snižování vlhkosti v interiéru ale mohou být také kamna, která vzduch poměrně intenzivně vysušují, a v chladném podzimním a zimním období nabízí kouzlo plápolajícího ohně i alternativu topení.

Pilířem odstraňování vlhkosti by však také vždy mělo být i odstranění příčiny, jinak se totiž pouštíte do boje s větrnými mlýny.

Co může způsobit vysoká vlhkost

Vysoká vlhkost vzduchu je nebezpečná především kvůli plísním, které ve vlhkém prostředí velmi rychle vznikají i šíří se. Najít je můžete na rámech oken či parapetech (zejména pokud máte často stažené žaluzie), ale také na zdech, zejména v místech, kde je ke zdi přitlačen nábytek. Plísně přitom ohrožují zdraví člověka a také mohou způsobit poškození stavby. Při menším výskytu plísně stačí nastříkat přípravkem proti plísním. Při větším je potřeba provést mechanické odstranění.

Jak zvýšit vlhkost v bytě

Pokud naopak v interiéru máte vlhkost velice nízkou, a pociťujete často například pálení očí či sucho v ústech, je opět na místě dostat vlhkost do optimálních mezí, tedy mezi 40 a 60 procent. Zvýšit vlhkost můžete například pomocí zvlhčovačů vzduchu, tedy nádobek s vodou, ze kterých se vlhkost sama odpařuje, případně postačí i mokrá osuška přehozená přes topení či sušák.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno