Stavba kachlových kamen svépomocí

Líbí se vám bytelná kachlová kamna a rádi byste si také jedny pořídili? Pak máte dvě možnosti. Obrátit se na profesionály a připlatit si, nebo si je postavit zhruba za poloviční cenu vlastníma rukama. Při dodržení základních pravidel a troše šikovnosti to nebude problém. Ve tvarech a rozměrech můžete popustit uzdu fantazii, stačí jen dát pozor v otázkách funkčnosti a topných parametrů.

Druhy kachlových kamen

Když se řekne kachlová kamna, většina z nás si představí ta rozměrná pohádková, kterými se nejen topí, ale na kterých se také vaří a třeba i spí. Pro účely pouhého vytápění si ale kachlová kamna můžete také pořídit, stačí vynechat zabudovaný sporák a plochu pro spaní, což ostatně celou stavbu i zjednoduší a zlevní.

Co je potřeba ke stavbě kachlových kamen

Jádrem kachlových kamen je vnitřní část určená k topení, která se buduje ze šamotových cihel, jejichž výjimečnost je v tom, že úspěšně odolají i vyšším teplotám. Kromě šamotových cihel, kamnářského lepidla a tenkých šamotových desek k vyložení vnitřku kamen pak ke stavbě kamen potřebujete ještě dvířka topeniště a popelníku, případně plotnu, pokud budete chtít na kamnech i vařit. Korpus pak zvenku esteticky vyladíte kachlemi, případně kombinací kachlí a omítky. Pokud plánujete rozměrná kamna s plochou na spaní, budete potřebovat navíc ještě spací rošt, který zamezí přílišnému prohřátí plochy na ležení.

Postup stavby kachlových kamen

Stavbu kamen odstartujete postavením soklu kamen a vytvořením externího přívodu vzduchu. Následuje stavba ohniště a tahů, vybudování roztápěcí štěrbiny a umístění dvířek. Pak přichází na řadu konstrukce vývodu z tahu a napojení na kouřovod včetně zaizolování a utěsnění. Pak už zbývá jen kamna omítnout či obložit, případně k nim dostavět další funkční části jako je třeba pečící trouba. Hotová kamna ale určitě nechte několik týdnů až měsíců odpočinout a vyschnout. Poté je dva dny nejprve mírně rozehřívejte, dokud dostatečně nenaakumulují teplo, které pak začnou rovnoměrně uvolňovat do prostoru. V místnosti pak můžete čekat příjemnou teplotu okolo dvaceti stupňů, případně i více, pokud zvýšíte spotřebu paliva.

Druhy kachlí

Kachle pro stavbu kamen mohou být průmyslově vyráběná, stejně jako zakázková, u kterých si můžete vybrat nejen barvu a tvar, ale i motivy a vzory dle vlastní preference. Vždy ale musí jít o kachle, které jsou přímo určeny pro použití na kamnech, a tudíž mají odpovídající vlastnosti, zejména pokud jde o tepelnou odolnost. Esteticky existuje celá řada druhů kachlí, z nichž nejdražší jsou obecně kachle glazované. Co se týče jejich lepení na kamna, skvělým fíglem je namočit kachle na tři hodiny do vody a následně je nechat oschnout. Na takto připravených kachlích pak daleko lépe drží kamnářská hlína.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno