Žádný majitel zahrady se neobejde bez plejády vybavení k její údržbě. Náčiní a vybavení je ale potřeba také někde skladovat, a to ideálně v úkrytu před nepříznivými vlivy počasí. K tomu skvěle poslouží kůlna, kterou si ze dřeva můžete postavit i svépomocí. Podle možností a preferencí pak takovouto kůlnu můžete ukrýt mezi zeleň do rohu zahrady nebo z ní naopak udělat centrální bod pozornosti, kterému dodáte i estetické kvality.
K čemu se hodí kůlna
Kůlna slouží obvykle primárně ke skladování zahradního vybavení. Zejména vhodná a potřebná je pro nářadí elektrické, jako jsou sekačky, křovinořez, případně motorová pila. Skvěle poslouží ale i k ukládání hadic, nářadí jako jsou hrábě, lopaty či kopačky, dále vybavení pro sázení rostlin, sezónního venkovního rekreačního vybavení nebo třeba i zahradního nábytku v období mimo sezónu.
Jak vypadá dřevěná kůlna
Obyčejná kůlna je stavba čtvercového oči obdélníkového tvaru s podlahou, střechou a uzavíratelnými dveřmi opatřenými okýnkem. Nic víc pro funkčnost kůlny nezbytně nepotřebujete. Pokud ale chcete kůlnu krášlit a vylepšovat, můžete se realizovat s větším počtem oken, terasou, přístřeškem na dřevo i dalšími doplňky.
Co je potřeba ke stavbě kůlny
Pokud jste se rozhodli pro stavbu dřevěné kůlny, budete potřebovat v první řadě pevný základ v podobě betonových patek nebo třeba dřevěných pražců. Dále se neobejdete bez hranolů pro podlahu, stěny i střechu, a také prken či latí pro výplně stěn i zadeskování střechy. Nakonec pak budete potřebovat ještě střešní krytinu a ideálně i nátěrovou barvu, aby vaše kůlna dosáhla delší životnosti. Ještě ve fázi plánování pak nezapomínejte na patřičná povolení od stavebního úřadu, která zůstávají neopodstatněně mnohdy opomenuta.
Stavba kůlny svépomocí
Stavbu kůlny odstartujte vytvořením patřičného základu. Ten mohou tvořit betonové patky nebo jednodušeji dřevěné pražce, které nejsou pevně spojeny se zemí. Po vytvoření pevného a rovného základu vytvořte rošt, a to tak, že položíte hranoly na kraje stěn a v rovnoměrných rozestupech také do středu (v počtu odpovídajícím rozměrům kůlny tak, aby se následně podlaha neprohýbala). Tento rošt pak bude základem pro podlahu. Následně můžete začít se stavbou obvodových stěn, a to postavením a upevněním hranolů v rozích stavby i uprostřed stěn a jejich spojením pod střechou. Od věci není ani využití šikmých vzpěr. Pak už stačí zadeskovat stěny společně s podlahou, vytvořit prostor pro dveře a osadit je a také vytvořit střechu. Pro začátečníky je v tomto ohledu jednodušší nechat hranoly na jedné ze stran delší tak, aby bylo možné lehce vytvořit střechu šikmou, případně hranoly nadstavit, aby tohoto vyvýšení bylo docíleno. Na vertikální trámy pak stačí jednoduše šikmo položit další trámy a vytvořit pomyslný rošt, který se následně zadeskuje a pokryje krytinou či lepenkou. Veškeré dřevěné prvky je přitom vhodné nakonec opatřit odpovídajícím nátěrem.