Splňte si svůj velký sen a pořiďte si místo bytu dům se zahradou – prozradíme vám, jak na to!

Nejeden obyvatel panelákového bytu si občas posteskne, jak dobře by mu bylo v rodinném domku. Dostatek místa, soukromí, ale i všudypřítomná okolní příroda a hlavně investice, která se vám může v průběhu let několikrát znásobit. To všechno s sebou nese pořízení rodinného domku. Abychom se ovšem nesoustředili jen samá pozitiva, musíme zmínit, že koupě rodinného domu je zatížena poměrně komplikovaným a zdlouhavým procesem, v němž se nevyplatí chybovat. Máme pro vás praktický návod, jak koupit dům a nešlápnout vedle.

Stanovte si priority a prozkoumejte nabídku

Jako první bude potřeba odpovědět si na otázky týkající se základních propozic a vlastností rodinného domku. Chcete dům s jedním nebo dvěma patry? Bude vám více vyhovovat nízkoenergetická stavba nebo pasivní dům? Prahnete po domě s velkou zahradou či terasou? Jakmile budete mít v těchto otázkách jasno, přejděte k druhému kroku, kterým je průzkum trhu.

Shromážděte finanční prostředky a vyřiďte hypotéku

Jen málokdo si může dovolit složit kupní cenu tzv. „z ruky“. Ke splnění svého snu tak budete pravděpodobně potřebovat schválený hypoteční úvěr. Mějte na paměti, že proces jeho vyřizování se může táhnout po několik dlouhých týdnů, ale i měsíců. Proto začněte řešit hypotéku včas.

Rodinný domek

Právní (ne)dokonalosti

Máte již domek vyhlédnutý? Pak přichází na řadu jeho kontrola v katastru nemovitostí. Nechte si vystavit výpis a zjistěte, zda není na dům uvaleno zástavní právo či věcné břemeno. Informujte se též o dalších skutečnostech, které by mohly bránit pohodovému užívání. Aby nedošlo k případným komplikacím a soudním tahanicím, jakmile nemovitost prověříte, složte kupní cenu do úschovy nezávislé třetí osoby nebo instituce.  Poté, co původní majitel nemovitost v katastru přepíše, dorovnejte zbývající částku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno