Spí s námi a většinou na ně kašleme

Přestože na nich stráví zhruba třetinu života, lidé svým matracím většinou nevěnují náležitou pozornost. Jak jste na tom vy?

Ve vaší posteli se líbí nejen vám, ale i roztočům, plísním, virům a bakteriím. I když je okem nevidíte, je jich plná matrace a rozhodně s vámi nežijí v symbióze. Zejména exkrementy roztočů jsou druhý nejčastější alergen a riskujete i rozvoj astmatu nebo atopického ekzému.

Proto o svou matraci průběžně pečujte a snižujte tak počty roztočů, kteří se v ní usadí již 4 měsíce od zakoupení. Inspirujte se našimi tipy pro každý den i rok.

Roztoči ve větším rozlišení
Roztoči ve větším rozlišení

Každý den

Hned jak ráno vstanete, sundejte z postele polštář i peřinu. Poté otevřete okno dokořán a dejte matraci šanci, aby se po noci zbavila vlhkosti. Prosychání výrazně napomáhá, když máte postel s pevným a prodyšným roštem.

Každý měsíc

Kdykoli budete měnit lůžkoviny, důkladně svou matraci vyluxujte. Jednou za čas také matraci vyčistěte pomocí jedlé sody. Jeden hrnek nasypete do sítka a poprášíte jím celou celou plochu matrace. Necháte 10 minut působit a poté vysajete.

Sodu můžete smíchat s pár kapkami esenciálního oleje, například levandulového. Jednak vám matraci krásně provoní a také působí antibakteriálně.

Několikrát ročně

Potah matrace byste měli prát alespoň 3x ročně a vždy minimálně na 60 °C. Do pračky můžete opět přidat levanduli. Pokud se hodně potíte, můžete si pořídit i matracový chránič pod prostěradlo.

Vyšším stupněm ochrany jsou ještě takzvané toppery, které fungují jako samostatná menší matrace s vlastním potahem.

Využijte sucho i mráz

Jestli vám to prostory dovolují, vytáhněte v létě (jakmile teploty stoupnou nad 22 °C) svou matraci ven. Roztoči teplo nenávidí a řádně tak zdecimujete jejich počty. To stejné platí se zimou, ideálně suchým mrazem.

Vaši matraci navíc pobyt na vzduchu krásně provoní a bude se vám lépe usínat.

Odpočinek

Každá matrace jednou musí pryč

Pravidelnou péčí sice životnost matrace prodloužíte, po 5-7 letech ale stejně přichází čas na její výměnu. Jestli se to letos týká i té vaší, prozkoumejte nabídku matrací Tropico. Jsou z přírodních a prodyšných materiálů, které dobře odolávají roztočům a při správné péči vám vydrží i 10 let.

Zajděte proto do jedné z více něž 300 set prodejen matrací a zjistěte, která bude vyhovovat právě vám. Na vybrané modely je akce 1+1 zdarma, takže vás nové vybavení ani nevyjde draho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno