Spárování dlažby – postup

Pořídili jste si novou dlažbu a dlaždice jsou již bezpečně upevněny? Pak vám zbývá jen poslední krůček – zaspárování dlažby, které představuje poslední tečku v rámci prací, ale i pomyslnou třešničku na dortu dokonalého vzhledu. I volba a aplikace spárovací hmoty ale může mít svá úskalí, proto dobře vybírejte správný druh hmoty a dodržujte správný postup při její aplikaci.

Druhy spárovacích hmot

Univerzální spárovací hmotu využijete pro spárování rozličných šířek spár i všechny druhy keramických obkladů a dlažeb. Pozor si ale dávejte, pokud budete spárovat dlaždice z jiného materiálu, nebo na místech, která jsou více zatěžována.

Speciální spárovací hmotu budete potřebovat zejména při spárování dlažby z přírodního kamene, při spárování bazénové dlažby nebo při spárování dlažby průmyslových ploch. Dále na trhu seženete i speciální hmoty pro spárování jemné kameniny, pro spárování prostor zatěžovaných vodou, většími teplotními rozdíly či chemickým působením, ale třeba také pro spárování dlažby na podlahách, které jsou zatěžovány podlahovým vytápěním.

Šířka a barva spáry

Spárovací hmoty dnes můžete koupit v několika desítkách barev včetně těch pestrých, které mohou být zajímavým estetickým detailem na vaší podlaze. Totéž pak platí pro šířku spáry, která může být standardně od šířky 1,5 do 8 milimetrů, což jsou také rozměry obkladačských křížků, kterými si můžete pomoci již při lepení obkladu k dosažení rovnoměrnosti i pravidelnosti spár.

Kdy a jak spárovat

Zásadou je, že spárovat by se mělo minimálně jeden den po dokončení obkladačských prací a při minimální teplotě + 5°C . Spárování pak můžeme provádět buď celoplošně, nebo přímo do spáry. Celoplošné spárování je jednoznačně rychlejší i jednodušší, v případě dlaždic s pórovitým či strukturovaným povrchem však není možné, protože by se tak spárovací hmota dostala do všech skulin a jen těžko byste ji pak dostávali pryč. To je ale spíše menšina případů.

Přípravy na spárování

Základem při spárování je připravený podklad, tedy minimálně den nalepené dlaždice, které jsou očištěné od hrubých nečistot. Zároveň je potřeba ze spár vyškrábat přebytečné lepidlo, tak aby nenarušovalo povrch a vzhled budoucích spár – ať už výstupky, nebo i změnou barvy. Především světlou spárovací hmotou totiž tmavé lepidlo může snadno prosvítat.

Pokud toto máte připraveno, můžete si namíchat spárovací hmotu, a to v poměru prášku a vody, který najdete v návodu na obalu. Spárovací hmota by měla být kašovitá, a to tak aby se neroztékala, ale zároveň byla snadno roztíratelná.

Postup plošného spárování

Při plošném spárování spárovací hmotu nanášíme gumovou stěrkou, pomocí které hmotu rozprostíráme do všech spár. Průběžně je pak potřeba již zasychající spáry zahlazovat vlhkým molitanovým hladítkem, které vytvoří hladký povrch i souměrný vzhled spár. Po zaschnutí pak dlažbu dočistíme suchým hadrem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno