Sedačka z palet

Paletový nábytek je i s ohledem na nízké náklady a relativní jednoduchost výroby oblíbenou DIY i recyklovanou alternativou nábytku. Z konkrétních kousků pak právě sedačky patří mezi nejvyhledávanější, a to jak pro interiér, tak i pro exteriér, kde odolné palety nacházejí skvělé uplatnění dokonce i v barvou neošetřené podobě.

Co je potřeba na sedačku z palet

Základním materiálem, který pro výrobu paletové sedačku budete potřebovat, jsou logicky palety. Ty mohou být nové, ale i již použité. Patina je naopak některými klienty přímo vyhledávána. Dále se neobejdete bez šroubů a vrtačky, případně i pily, pokud budete chtít palety nějak velikostně či tvarově upravovat. Volitelnými doplňky jsou otočná kolečka pro interiérové sedačky a také barva či lak.

Jak vyrobit sedačku z palet

Paletové sedačky tvoří zpravidla dvě až tři patra palet tvořící sedací plochu v požadované velikosti a opěradlo vytvořené z jedné palety postavené kolmo k základně. Jednotlivé vrstvy je přitom vždy potřeba kvalitně spojit šrouby, tak aby konstrukce byla soudržná. Tento základ vytvoříte v podstatě bez nutnosti úprav palet, opravdu jednoduše. Řezání pak bude potřeba v případech, kdy máte zájem i o loketní opěrky nebo jiné doplňky.

Hotovou sedačku z palet můžete ve finále natřít, ale stejně tak i nechat pouze surovou. Paletové dřevo sice venku časem mírně ztmavne, na odolnosti ale neztrácí. Co by však mělo být neodmyslitelnou součástí sedačky, jsou měkké matrace či podsedáky. Samotné palety nejsou pro delší sezení nijak pohodlné. Zejména pro pravidelné a časté používání jsou dokonce ideální rozměrnější matrace na míru. A to jak na plochu pro sezení, tak i na opěradla.

Varianty sedaček z palet

Sedačky z palet nejdete v nepřeberném množství velikostí i tvarů, od úsečkových dvojsedaček po rozměrné sedačky ve tvaru U pro osm i více osob. Mohou a nemusí být opatřeny loketními opěrkami, případně může jít i o sedačky kombinované s lenoškou, kdy u některého z ramen sedačky chybí opěradlo. S ohledem na požadavky jednoduchého přesunu je pak na místě zvážit opatření sedačky nábytkovými kolečky, která seženete za pár desítek korun v prodejnách s nábytkem.

Cena sedačky z palet

Svépomocí si sedačku z palet můžete vyrobit za pár set korun, především podle toho, za jakou cenu seženete samotné palety. Firma vám pak stejný kousek vyrobí či dodá řádově za tisícovky. Obyčejná dvojsedačka bez loketních opěrek vyjde na zhruba čtyři tisíce korun.

Další nábytek z palet

Kromě uvedených sedaček si z palet můžete snadno vyrobit například také postel, křesla, stůl, lavičku, květináče nebo houpačku pro neposedné prcky. Veškeré tyto kousky si samozřejmě můžete vyrobit, koupit hotové nebo přímo objednat na míru vašim představám. O firmy s touto nabídkou momentálně v Česku není nouze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno