Schodišťový vypínač

Schodišťový vypínač umožňuje ovládat jedno světlo pomocí dvou různých vypínačů z dvou různých míst. To se hodí v dlouhých chodbách, na schodištích, ale třeba i v ložnici, pokud si chcete zhasínat hlavní světlo od dveří i přímo z postele. Zapojení schodišťového vypínače má ale svá pravidla, která je potřeba přesně dodržet. Jinak hrozí, že systém nebude fungovat správně.

Kdy se hodí schodišťový vypínač

Schodišťový vypínač, označovaný také jako střídavý přepínač nebo spínač číslo 6, oceníte nejen u schodiště, ale i v jakémkoliv jiném prostoru, kterým procházíte z jednoho konce na druhý a nevracíte se zpět. V takových případech se hodí mít mechanické vypínače v místnosti dva, abyste si na jednom konci pokoje mohli rozsvítit, projít pěkně osvětlenou místností a na druhém konci při opuštění prostoru zhasnout.

Jak schodišťové zapojení funguje?

Schodišťový spínač má jeden společný přívod elektrické energie a dva vývody, ke kterým tento společný přívod střídavě připojuje. Přívod ke světelnému zdroji tedy prochází dvojicí střídavých spínačů s jednoduchou klapkou. Každý ze spínačů přitom může propojovat elektrický obvod jednou ze dvou souběžně vedených, ale vzájemně izolovaných cest. Jeden obvod (jedno svítidlo) je díky tomu možné ovládat ze dvou různých vzdálených míst.

Co je potřeba k realizaci schodišťových vypínačů

Pokud jste se rozhodli pořídit si schodišťové vypínače, budete potřebovat především dva kusy plastového spínače s řazením typu 6, dvě instalační krabice a dostatek vhodné kabeláže. Pro přívod energie do první instalační krabičky využijete kabel CYKY-J 3×1,5, zatímco druhá bude připojena kabelem CYKY-O 3×1,5. Vývod do samotného světla pak bude opět veden kabelem CYKY-J 3×1,5. Množství kabelů volte podle situace a potřeb konkrétního prostoru, který máte k dispozici.

Jak zapojit schodišťový vypínač

Pokud nepatříte mezi zdatné elektrikáře, zapojení přenechejte raději profesionálům. Přeci jen, práce s elektřinou může být nebezpečná. Pokud se ale v branži orientujete, není zapojení žádnou vědou. Pro jistotu se ale pořádně ujistěte, že jste vypnuli pojistky – dříve než začnete zasahovat do elektroinstalace. Následky úrazu způsobeného elektrickým proudem totiž nezřídka bývají vážné, někdy dokonce fatální.

Pokud je elektřina odpojená, můžete se dát do montáže. Pro zapojení a zejména správnou funkčnost schodišťových vypínačů je pouze potřeba, aby přívodní vodič (L) a vodič ke spotřebiči z druhého přepínače byly oba připojeny na hlavní kontakt. Využívají se spínače s řazením typu 6. Více napoví schéma:

Když dva vypínače nestačí

Chcete-li ovládat jedno světlo z více než dvou míst, pak využijete namísto schodišťového zapojení křížové zapojení, které umožňuje ovládání jediného světla ze tří, ale třeba i deseti míst. Schodišťové zapojení pro tyto účely bohužel využít nelze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno