Pořádně si přes zimu zatopíte, ale teplo se pak vždycky nějakým záhadným způsobem vykrade ven? Pravděpodobně bude problém v kvalitě či provedení kontaktního zateplovacího systému. Což není vůbec příjemné, a navíc to leze do peněz. Existuje možnost termografického měření stavby, často ovšem není zrovna výhodné. Termokameru si však můžete pořídit i domů a připojit ji dokonce i k mobilu. Pohodlně odhalíte zdroj problému a třeba i odfláknutou práci.
Máte dobře zatepleno?
Termokamery už dávno nevyužívá jen kriminální policie, když se zločinec nebo dítě ztratí v lese. Tento speciální foťák, jenž kromě digitálních snímků pořizuje i záznam intenzity infračerveného záření, se dá prakticky využít třeba i doma. Spolehlivě měří efektivitu zateplovacího systému, vytápění, vzduchotechniky i klimatizace. Přičemž může ukazovat jak na únik tepla, tak například na vlhkost nebo přehřívání elektrozařízení či elektroinstalace.
Termokamera zachycuje intenzitu infračerveného záření, tedy teplotních rozdílů, které pak přepočítá do teplotních hodnot a ukáže takzvaný termogram. Respektive termovizní obraz zobrazující teplotní rozdíly prostřednictvím nám známého barevného spektra (červená znamená teplo). Využít však lze i další barevná spektra. Mohou totiž posloužit ke zviditelnění konkrétních míst.
Rozměry a tvar
Termokameru se snažte vybírat vždy na základě toho, k jakému účelu ji chcete používat. S tím souvisí také rozměry a tvar termokamery, které se nejčastěji odvíjí právě od způsobu využití. Při výběru se zaměřte také na předpokládanou vzdálenost od měřeného objektu, rozlišení snímače a požadovanou teplotní škálu. Na trhu je dnes opravdu velký výběr termokamer pro domácí využití.
Můžete si pořídit například kapesní velikost nebo vysoce odolné provedení. Hodit se může také termokamera na mobil. Funguje stejně dobře jako její velcí kolegové, a přitom zabírá jen minimum místa. Opět se ale rozhodujte podle toho, k čemu budete přístroj používat.