Rychlovarné konvice – vítěz testu

Plánujete koupi rychlovarné konvice a rádi byste opravdovou kvalitu? Na co si tedy dát pozor a jaké parametry by vás vůbec měly zajímat? Možná se budete divit, které parametry dělají z konvic vítěze uživatelských testů.

Parametry rychlovarných konvic

Mezi údaji uváděnými výrobcem klasicky najdete hodnotu elektrického příkonu, který je pro mnohé spotřebitele vodítkem pro výběr. Vyšší příkon ale ještě zdaleka nemusí znamenat rychlejší ohřátí vody, nemluvě pak o spotřebě, která by vás naopak mohla zajímat daleko více. Co se týče spotřeby, tu často ovlivňuje nastavení konvice – konkrétně to, jak rychle dokáže konvice automaticky vypnout poté, co uvede vodu do varu. A tento faktor nemá s příkonem nic společného. Nebojte se proto sáhnout po zlaté střední cestě, tedy příkonu okolo 2200W, který zajistí optimální poměr výkonu a ceny za spotřebovanou energii.

Další parametry, které by vás měly zajímat, jsou pak klasicky objem konvice, její bezpečnost, nebo také umístění topné spirály. Varné konvice jsou totiž vyráběny ve dvou různých stylech, a to buď se skrytou, nebo viditelnou topnou spirálou. Skrytá topná spirála o něco déle ohřívá vodu, ale zase se na ní neusazuje vodní kámen.  Pozor si také dejte na dostatečnou délku kabelu případně přímo možnost jejího nastavení.

Na co si dát především pozor

Častým problémem u rychlovarných konvic bývá vysoká teplota povrchových částí, kdy nedostatečná izolace může ohřívat rukojeť, plášť i víčko konvice. Typickým důsledkem pak je, že se vlivem tepla například víčko konvice zdeformuje a přestane dovírat. Nemluvě o tom, že pokud je povrch konvice horký, snadno se můžete poranit. Konvici, která se při ohřevu sama výrazně ohřívá, určitě nekupujte.

Co se může hodit

Kromě samotných technických informací o konvici by vás měla zajímat i praktická stránka údržby a ovládání, tedy například možnosti čištění a jednoduchost zapínání či nastavování konvice. Roli mohou hrát mnohdy i detaily jako je tvarování či dostatečně velká rukojeť konvice, univerzálnost základny pro zasouvání konvice v libovolném směru, nastavitelná délka kabelu, vyjímatelný filtr či možnost nastavení teploty vody.

Vybírejte konvici podle testu

Velice efektivním klíčem pro výběr konvice je uživatelský test, jakých můžete spoustu najít na internetu. Tyto odpoví na vaše otázky týkající se výkonu a funkčnosti, ale třeba také upozorní na některou chybičku, na kterou by vás ani nenapadlo se ptát.

V minulosti se vítězi testů iTest, dTest a řady dalších staly například modely DeLonghi Icona Vintage KBOV2001BK, Catler KE8010, Bosch Styline TWK8613, Bosch TWK8611, Philips HD4646, Russell Hobbs 18540-70 nebo Fagor TK 500. V mnoha případech přitom nejde o nijak cenově nákladné modely, naopak mnohé dokazují, že se i při nákupu kvalitní konvice můžete dostat pod hranici 700 korun.

Foto: Lucie Drahošová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno