Starý nábytek už dávno nepatří mezi odpad a naopak stále více lidí jej renovuje a znovu využívá nejen na chatách a chalupách, ale i v moderních domácnostech, kde designové kousky s historií skvěle vynikají. Renovace starého nábytku přitom nemusí být žádná věda a naopak ve většině případů ji hravě zvládnete sami a dokonce vás to ani nebude moc stát.
Renovace dřevěného nábytku
Příprava povrchu
Při renovaci dřevěného nábytku nebo nábytku s dřevěnými prvky je zapotřebí tyto části vždy nejprve zbavit starého nátěru a nerovností, a to nejjednodušeji takovým způsobem, že povrch dřeva obrousíte po směru let brusným papírem. Nejjednodušší je broušení velkých rovných ploch, kde zpočátku využijete papír střední hrubosti, ke konci pak papír jemný. Pro zjednodušení práce je možné papírem obalit například dřevěnou destičku, a tou pak plochy brousit. Skvělým pomocníkem je samozřejmě bruska elektrická, která vám ušetří čas i námahu. Alternativou k broušení je pak odstraňování nátěru pomocí horkovzdušné pistole, které však již vyžaduje větší míru zručnosti. Na detaily, vyřezávané prvky nebo různá ohýbaná místa využijte jemný papír a broušení prsty. Pro opravdu obtížně dostupná místa je pak možné volit i chemické odstraňovače nátěru. Jakmile je povrch dřeva kompletně obroušený, můžete přistoupit k opravám nábytku, pokud jsou potřebné.
Opravy nábytku
Drobné praskliny ve dřevě lez vyspravit pomocí dýhy, která se vlepí do otvoru, po zaschnutí se přebytek seřízne a povrch se následně přebrousí. U větších prasklin se dýha nahrazuje špánou, tedy kusem velké třísky, která se natře lepidlem a vloží do otvoru. Po zaschnutí je potřeba opět povrch přebrousit. Díry po vypadlých sucích lze zaplnit tmelem. Jakmile je nábytek opraven, je čas na nový nátěr.
Nátěr dřevěného nábytku
Nátěr dřevěného nábytku může být proveden pomocí barvy nebo mořidla. Mořidlo se nanáší v několika vrstvách nátěru vždy tak, že další vrstvu natíráme dříve, než původní zcela zaschne. Počet vrstev přitom ovlivňuje tmavost barvy. Pokud se na povrchu dřeva objeví skvrny, rozetřeme je hadrem.
Alternativou k mořidlu je využití klasické barvy na dřevo, která ale na rozdíl od mořidla již překrývá strukturu dřeva, tudíž nedává vyniknout letokruhům a přírodnímu vzhledu materiálu. Na druhou stranu pokud jde o barevnost, klasická barva nabízí mnohonásobně širší možnosti a na trhu je dnes již k dostání skutečně kterýkoliv odstín.
Renovace kovového nábytku
Kovový nábytek nebo kovové prvky nábytku jsou nejčastěji poškozeny korozí, kterou je v rámci renovace potřeba odstranit spolu s dalšími případnými poškozeními a také nátěrem, podobně jako je tomu u dřeva. Na kov však budete potřebovat již hrubší sílu i náčiní. Svépomocí můžete kovové materiály opracovat například pomocí drátěného kartáče nebo i rotačního drátěného kartáče, který vám práci může usnadnit. Při menší míře koroze však mnohdy postačí i chemické řešení, které spočívá v použití roztoku louhu sodného nebo specializovaného odstraňovače rzi. Podobně lze odstranit i starý nátěr pomocí odstraňovače nátěru, který se nanáší štětcem a následně omývá vodou, dokud nátěr zcela nezmizí. Následně je potřeba kov ještě odmastit a dále již můžete směle nanášet novou barvu, která by ovšem měla vždy být přímo určená na kov.