Přímotopy a jejich spotřeba

Přímotopy představují rychlou a snadnou možnost vytápění na chatách či v rekreačních objektech, kde například systém vytápění není nijak jinak vyřešen. Zároveň mohou posloužit i jako nástavba přítomného nedostačujícího systému vytápění v objektech určených k bydlení, nebo dokonce vytápění zajistit kompletně. Rychlé a snadné řešení ale v tomto případě obvykle znamená také poměrně drahé, neboť přímotopy představují jednu z nejnákladnější variant vytápění, pokud jde o cenu za provoz.

Co je vlastně přímotop?

Klasické přímotopy, označované také jako konvektory, jsou topidla fungující na jednoduchém principu výměny vzduchu o různých teplotách. V dolní části přímotopu je nasáván studený vzduch z místnosti, v konvektoru je ohříván a nakonec ohřátý samovolně vystupuje horní částí zase ven. Přímotopy přitom mohou být pevně instalované i přenosné. Konstrukce přenosného přímotopu často obsahuje ještě přídavný ventilátor, který proudění vzduchu zintenzivňuje.

Proč si pořídit přímotop?

V minulých letech patřily přímotopy mezi propagovanou a oblíbenou variantu vytápění, a to především s ohledem na rychlost a jednoduchost instalace, efektivitu vytápění, ale i ekologičnost.  V 90. letech dokonce stát nákup a instalaci přímotopů dotoval, proto mezi lidmi sklízely velký úspěch. Moderní doba však nabízí již mnohem pestřejší škálu variant, a mezi nimi se přímotopy řadí spíše na poslední příčky, s ohledem na vysoké provozní náklady.

Proč si nepořizovat přímotop?

Zapojení přímotopu sice trvá podle typu třeba i jen pár vteřin a je poměrně jednoduché (na rozdíl třeba od montáže podlahového vytápění), při dlouhodobém vytápění většího objektu vás však provozní náklady vůbec nepotěší.

Kolik stojí topení přímotopem?

Cena vytápění pomocí přímotopu se samozřejmě bude diametrálně lišit v závislosti na míře vytápění, rozloze vytápěného prostoru, ale třeba i distributorovi a jím poskytovaném tarifu. Obecně lze ale říci, že vytápění přímotopy vyjde rodinu žijící v rodinném domku ročně na přibližně 60 tisíc korun.

Přímotopy versus další alternativy

Jak již bylo řečeno, přímotopy patří mezi jednu z nejdražších variant, pokud jde o náklady na provoz. Naopak nejlevněji vyjde obilí (za stejnou spotřebu zaplatíte v porovnání s přímotopy čtvrtinovou sumu) či štěpka, dále pak dřevo, hnědé uhlí, dřevěné pelety či brikety (zhruba poloviční náklady ve srovnání s elektrickými přímotopy), černé uhlí, koks, zemní plyn či lehký topný olej. Poslední příčku pak obsazuje právě vytápění přímotopy, jehož cena navíc každoročně ještě dále stoupá.

Mají přímotopy budoucnost?

S ohledem na výše uvedené řádky by se mohlo zdát, že přímotopy jsou již pouze hudbou minulosti, a v budoucnu budou jen zábavnou retro vzpomínkou. Nemusí tomu ale tak být. Přímotopy jsou sice na provoz poměrně nákladné a podle jedněch nepředstavují zajímavou perspektivu do budoucna, podle jiných ale s ohledem na klesající energetickou náročnost budov přímotopy své místo na trhu mají. Při minimální spotřebě totiž ani vyšší cena tolik nevadí, navíc je možné ji kompenzovat nižšími pořizovacími náklady, jednodušší montáží bez nutnosti stavebních úprav, ale třeba i přenosností některých modelů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno