Na výšce vašich účtů za elektřinu se bezpochyby podepisuje to, jak často používáte nejrůznější domácí spotřebiče. Stejně tak ale záleží i na spotřebě každého konkrétního modelu, kdy volbou spotřebiče s nižším příkonem můžete ušetřit ročně stovky korun.
Co znamená příkon spotřebiče?
Při koupi elektrického spotřebiče jistě mezi parametry objevíte údaj sdělující příkon spotřebiče, a to v kilowattech (kW) či wattech (W). Hodnota příkonu určuje spotřebu spotřebiče za hodinu – watthodinu (Wh) či kilowatthodinu (kWh). Zatímco pro hodinovou spotřebu si často vystačíte s watty, u měsíčního nebo dokonce celoročního vyúčtování se jistě budete setkávat pouze s kilowatty a kilowatthodinami.
Kolik stojí provoz spotřebiče?
Kolik peněz zaplatíte za provoz konkrétního spotřebiče, to si můžete snadno spočítat vynásobením spotřeby výrobku a ceny za jednotku energie. Cena elektřiny v různých domácnostech se může lišit podle lokality, dodavatele, či zvoleného tarifu. Průměrná cena v České republice v roce 2013 je však přibližně 4,6 korun za kilowatthodinu. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že spotřebič nepracuje na plný výkon 24 hodin denně, ale pravděpodobně jej používáte jen několik hodin či minut každý den. Pokud ale necháváte rádi spotřebiče v pohotovostním (stand-by) režimu, je třeba si opět nějakou spotřebu započítat. Za hodinu to bývá mezi 1 až 20 Wh, což znamená ročně v průměru čtyři sta korun navíc. A to jen za jediný spotřebič. Pokud tedy tato používáte televize, video, počítače, hi-fi, a navrch necháváte v zásuvkách nabíječky, vyhazujete oknem jmění.
Co jsou energetické třídy?
Abyste zjistili, zda je váš spotřebič úsporný, nebo energeticky náročný, musíte pochopitelně znát spotřebu jiných spotřebičů podobného druhu. Pokud se ale nechcete ztratit ve spleti čísel, můžete se orientovat podle energetické třídy. Ta vás pomocí písmen od A až po G informuje o energetické náročnosti spotřebiče. Konkrétní písmeno je přitom spotřebiči přiděleno vždy na základě směrnice Evropské unie, takže odpovídá skutečnosti. Zohledňována je ale nejen spotřeba samotná, nýbrž i míra využití energie, poměr spotřeby a výkonu, a další. Nejúspornější spotřebiče jsou pak označeny písmenem „A“, nejméně úsporné pak „G“. Každé z písmen pak může být doplněno o maximálně dva „plusy“, které označuji vyšší stupeň úspornosti. A++ je tedy ideální spotřebič, pokud jde o spotřebu energie. Jednotlivá písmena jsou navíc pro snazší porozumění označena také barevně, kdy A je zelené, G červené, a písmena mezi nimi nabývají různých odstínů žluté a oranžové. Samozřejmě čím blíže červené, tím vyšší energetická náročnost.
Obecně bývají spotřebiče s vyšší energetickou třídou (tedy nižší spotřebou) dražší, mnohdy se vám ale investice vrátí v podobě úspory energie již během prvního roku provozu.