Podlahové vytápění – cena za metr čtvereční

Pokud právě řešíte vytápění v bytě či domě, pak vám jistě neunikla možnost využití podlahového vytápění. To existuje v několika variantách, které se liší svými vlastnostmi, náročností instalace a v neposlední řadě také cenou. Před výběrem konkrétní varianty je proto dobré seznámit se se všemi aspekty daného řešení a vybrat tu nejvýhodnější.

Druhy podlahového vytápění

Jednotlivé typy podlahového vytápění se liší především ve způsobu předávání tepla, kdy rozlišujeme sálavé nebo konvekční podlahové systémy. Sálavé systémy pak mohou být teplovodní nebo elektrické, konvekční jsou teplovzdušné.  Jak napovídají samy názvy, u sálavých systémů je teplo předáváno sáláním z topné části umístěné v podlaze, zatímco u konvekčních systémů je teplo předáváno prouděním (konvekcí).

Elektrické podlahové vytápění

Elektrické podlahové vytápění představuje variantu nejméně náročnou na instalaci. Pro využití tohoto typu systému je potřebná instalace elektrických topných kabelů, které však dnes snadno seženete v podobě předchystaných rohoží či fólie, jejichž instalace je rychlá a jednoduchá. Výhodou je také dvojí možnost umístění topného systému – buď přímo pod podlahovou krytinu, kdy je přenos tepla extrémně rychlý, nebo pod vrstvu betonu, kdy teplo v místnosti vzniká pomaleji, ale déle vydrží.

Cena elektrického podlahového vytápění začíná na ceně 180 korun za metr čtvereční při využití kabelů, případně na ceně 280 korun při využití topných rohoží, kdy obojí je umisťováno do vrstvy betonu či anhydritu. Při umístění topné folie přímo pod plovoucí podlahu začíná cena na 500 korunách za metr čtvereční. Tato varianta je tedy kromě nižší náročnosti na instalaci i cenově nejpříznivější.

Pozitivní zprávou je navíc fakt, že při využití elektrického podlahového vytápění může majitel nemovitosti žádat poskytovatele elektrické energie o zvýhodněnou sazbu. Ta znamená možnost využití nízkého tarifu zpravidla 20 hodin denně, přičemž tuto sazbu je možné uplatnit na veškerý odběr, což znamená značnou finanční úsporu.

Teplovodní podlahové vytápění

Metoda teplovodního podlahového vytápění spočívá jednoduše řečeno v instalaci systému trubek do podlahy a v následné cirkulaci teplé vody v těchto trubkách. Zdrojem energie pro ohřev vody přitom může být plyn, tuhá paliva, elektřina i solární energie. Náklady na pořízení tohoto typu podlahového vytápění jsou vyšší než u elektrického podlahového vytápění, tento fakt ale snadno kompenzuje úsporný provoz. Cena za mteplovodního podlahového vytápění včetně pokládky se pohybuje od 600 korun výše.

Teplovzdušné podlahové vytápění

Teplovzdušné systémy jsou založeny na vybudování sítě vzduchových kanálků k rozvodu tepla například od krbové vložky. Jak napovídá název, v teplovzdušném systému pak prochází od tepelného zdroje teplý vzduch, který při proudění předává teplo do místnosti. Tento typ podlahového vytápění je však u nás poměrně vzácný a zejména pro obytné domy minimálně používaný. Cena teplovzdušných rozvodů a montáže je okolo 250 korun za metr, na rozdíl od předchozích variant se ale nejedná o metr čtvereční, neboť teplovzdušné rozvody nepokrývají celou podlahovou plochu. Zdánlivě tedy ušetříte. K nákladům je ale potřeba započítat i pořízení například krbové vložky, jejíž cena je v řádech desetitisíců, případně i ventilátoru, který stojí minimálně 5 tisíc korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno