Octomilky a jejich vyhubení: Jak zbavit octomilek?

Není snad domácnost, kterou by alespoň jednou za čas nenavštívily octomilky. Stačí nechat v míse natlučené jablko, nedopít džus nebo zapomenout večer na kuchyňské lince nedojedené hroznové víno, a v kuchyni máte z ničeho nic hotové shromáždění octomilek. Jejich vášní je ovoce a vše co kvasí, a proto také bývají označovány i jako ovocné či vinné mušky. Člověku sice výrazně neškodí, přesto mít je v domě ideální není.

Kdy se objevují octomilky

Octomilky si pochutnají především na víně, burčáku, džusu nebo rozkrájeném ovoci, ideálně nahnilém. Nejčastěji je proto najdete v kuchyni či jídelně, objevit se ale mohou samozřejmě i v ostatních místnostech, například v pracovně, kde do koše odhodíte ohryzek ze svačiny. Cokoliv co kvasí je pro octomilky lahůdka, a jakmile takovouto dobrotu objeví, vyrojí se ve značném počtu. Stačí čtvrtka nedojedeného jablka na stole, nedopitý lok vína ve sklenici, nebo i vyhozený kus ovoce v koši a octomilky vám doslova zamoří dům. Prvních pár přiletí oknem, a než se nadějete, vychovávají si potomky ve vašem koši. Další generace octomilek se u zásob vylíhne už za pouhé tři dny, přičemž každá z octomilek klade okolo 400 vajíček. Odjíždět tedy na víkend pryč a nechat na stole nedopité víno či džus rozhodně není ideální.

Proč hubit octomilky

Octomilky nejsou pro člověka přímo nebezpečné, nijak nekoušou ani na člověka neútočí, přesto nejsou zrovna ideálním společníkem. Octomilky přenášejí různé plísně, které šíří po interiéru včetně čerstvých potravin, které tak dříve podléhají zkáze a mohou být pro člověka škodlivé.

Jak hubit octomilky

Před samotným hubením octomilek je především potřeba najít jejich zdroj obživy. Může to být hnijící zbytek ovoce v koši, ale i celý kus ovoce v míse na stole, kde se například natlučené jablko nepozorovaně začíná kazit. Stejně tak může jít o otevřenou lahev či nedopitou sklenici s džusem, čajem s medem, pivem, vínem nebo burčákem. Dalšími oblíbenými potravinami jsou ale třeba i ovocné koláče, müsli tyčinky a další. Před hubením octomilek je proto vhodné vynést koš, zkontrolovat veškeré volně vystavené potraviny a také umýt nádobí. Pokud netušíte, jaká potravina octomilky nalákala, nechte octomilky chvíli v klidu. Samy se obvykle usadí přímo u zdroje a napoví vám.

Hubení octomilek

Jakmile odstraníte možné příčiny výskytu octomilek, začněte úklidem. Čisticím prostředkem umyjte koš, ve kterém mohou být natečené drobné nečistoty, stejně jako i kuchyňskou linku, stoly a další povrchy, na které mohly například kápnout ovocné šťávy či jiné lákavé tekutiny. Vytřete podlahu – na ni nejčastěji rozlijete nápoj nebo ji ušpiníte od potravin. Nakonec pak důkladně vyčistěte odpady. Ve dřezovém odpadu se mohou usadit zbytky jídla a ty jsou pak přímo rájem pro octomilky. Nalijte proto do dřezu některý z prostředků na čištění odpadu a nechte působit dle návodu. V poslední fázi pak můžete do vzduchu nastříkat prostředek proti létajícímu hmyzu, který octomilky spolehlivě zničí. I bez něj ale domácnost octomilek zbavíte, neboť bez zdroje obživy se do několika hodin samy vystěhují.

Mimo to můžete využít také speciální mucholapku na octomilky – ať už jako prevenci, nebo okamžitou pomoc. Lepivý lapač má trvanlivost tři měsíce a působí poměrně spolehlivě. Z moderních technologií pomůže elektrický lapač, z babských rad zase údajně stroužek česneku oloupaný a položený volně v květináči.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno