Obklady do kuchyně: Inspirace

Chystáte se modernizovat kuchyni, nebo dokonce plánujete kuchyni úplně novou? Pak nezapomeňte kromě výběru linky a spotřebičů promyslet i obklad. Právě kuchyňský obklad totiž dokáže kuchyni jak oživit a vyzdvihnout, tak i její vzhled pokazit.

Proč řešit obklad v kuchyni

Bez obkladu stěn by se žádná kuchyně neměla obejít, a to minimálně v prostoru nad pracovními plochami. Stěna nad pracovní deskou či sporákem totiž musí čelit mnohému znečištění, a je nanejvýš žádoucí, aby byla omyvatelná. Právě obklad toto umožňuje, navíc je odolný a trh nabízí širokou škálu variant, takže poskytne i designové vyžití. Pod pojmem obklad se ale zdaleka neskrývají jen klasické keramické kachličky, nýbrž třeba i sklo, kámen, nerez či lamino.

Symetrická šachovnice

Nejběžněji využívaným obkladem je obklad pomocí keramických kachliček. Pokud vás neláká obyčejný jednobarevný keramický obklad, můžete sáhnout po hravé šachovnici, ve které se prostřídají dvě barvy ve stejném poměru. Klasicky se pro tyto účely používají dlaždice čtvercové, vyhrát si ale můžete i s obdélníkovými, které budou působit zajímavě a odvážně. Podobně si pak můžete pohrát i s barevnou kombinací a vybrat si cokoliv od jemných pastelových tónů, až po kontrastní kombinace sytých pestrých barev například s bílou. Zajímavým oživením pak může být využití překladu v různém poměru, kdy na sebe kachličky v jednotlivých řadách nenavazují, ale rovnoměrně se překrývají například v polovině či třetině.

Nedbalá elegance drobné mozaiky

Velmi moderní a zároveň nadčasová je mozaika drobných kamínků, kterou si můžete pořídit jak v jedné barvě, tak i v designu vícebarevném, kdy jsou jednotlivé kamínky asymetricky rozprostřeny po dlaždici. Podle volby barevného provedení můžete pomocí mozaiky vytvořit design moderní, svěží, hravý, ale i elegantní nebo neutrálně nadčasový. Pro skutečné gurmány jsou pak k dostání i celé mozaikové obrazce s rozličnými motivy. Počítejte ale s tím, že pořízení mozaiky je poměrně nákladné. Kompromisem však může být využití mozaiky jakožto ozdobného prvku v kombinaci s klasickým obkladem.

Moderní lesk velkých kachlí

Pokud toužíte po trendy současné kuchyni, vyzkoušejte kachličky obřích rozměrů s vysokým leskem. Skvěle zafunguje volba retro stylu v tyrkysové, červené či zelené barvě, neprohloupíte ale ani s elegantní a praktickou černou, univerzální bílou, nebo třeba slonovou kostí. Barevná varianta bude hravější a oživí střídmější linku, díky lesku ale zaujme i jemnější šedá, béžová či bílá, kterou si oblíbí každý zastánce decentnosti a také nadčasovosti.

Kámen

Hledáte-li něco opravdu výjimečného a stylového, mohl by vás zaujmout kámen – ať už přírodní, nebo i ten umělý, který umožňuje snazší údržbu. Oba působí přírodně a útulně, a rozhodně zaujmou. Hodí se jak do chat či chalup, tak i do moderních interiérů, kde skvěle kontrastují s elegantním kovem či leskem skla.

Skleněné obklady

Pokud vás klasické obklady příliš nenadchly, nebo jednoduše přímo toužíte po něčem, co bude působit luxusně a šik, zvolte skleněný obklad. Ten nejen že je k dostání v široké škále barev, ale také s množstvím vzorů a motivů, které dodávají tomuto prvku vlastní charakter a daleko přesahují možnosti klasického obkladu. Výhodou je pak také absence spár a tudíž jednodušší údržba – neboť tento obklad je vždy vyráběn v jediném kusu na míru danému interiéru. Cena je ale již vyšší.

Lamino, nerez či tapeta

Pokud naopak hledáte levnější řešení, můžete se porozhlédnout například v nabídce lamina, které je cenově velice příznivé, ale stále funkční. Zajímavou alternativou pak může být také nerezový plech, který zajímavě doplní nerezové spotřebiče. Alternativou pro nenáročné kuchaře pak mohou být i voděodolné tapety, které však již nedosahují možností ostatních variant, a jsou vhodnější spíše jen pro prostory k servírování, kde nedochází k většímu namáhání plochy zdi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno