Novodurové odpadní trubky a tvarovky

Ačkoliv si to mnohdy ani neuvědomujeme, každý den v naší domácnosti vzniká množství odpadních vod, které musí být potrubím odvedeny například do kanalizace. Co se týče materiálů, trh nabízí pro odpadní potrubí různé alternativy. Jednou z nich je třeba novodur, moderní a v mnoha směrech pokrokové řešení.

Co je vlastně novodur

Budete-li pátrat po novoduru, narazíte velmi pravděpodobně na tvrdý, neměkčený polyvinylchlorid (PVC), nebo také PVC-U, což jsou jen jiná označení pro tentýž materiál.  Měkčený PVC pak najdete také pod názvem novoplast. Oba mají společný původ, kdy vznikají polymerací vinylchloridu, a jejich specifikem oproti ostatním umělým hmotám je obsah chloru. Co se týče stavebních vlastností, zdá se být polyvinylchlorid téměř ideálním materiálem, obavy však vzbuzují vlivy PVC na životní prostředí.

Přednosti novoduru

Výhodou novoduru je jeho vynikající vrubová houževnatost, kdy je odolný vůči mechanickému poškození, chemickým prostředkům i změnám teplot. Nahřátím lze novodur jednoduše ohýbat podle potřeby, kdy po zchladnutí následně zůstává v požadovaném tvaru. Lze jej navíc opracovávat i mechanicky, a také umožňuje mimořádně jednoduché a bezpečné spojování lepením s nízkými národy na vybavení či nářadí. Novodur je vysoce odolný vůči většině kyselin, zásad a dalších chemických koncentrátů, a také maximálně odolný vůči korozi. Je proto vhodný i pro skladování či transport agresivních látek. Těchto výborných materiálových vlastností je dosaženo díky přítomnosti chloru v molekulární struktuře PVC-U.

Kdy se hodí novodur

Materiál novodur můžete zvolit pro řešení odpadního potrubí u vnitřních instalací, a to všude tam, kde je vyžadovaná vysoká tepelná, chemická a mechanická odolnost potrubních dílů spolu se snadnou montáží a vysokou kvalitou spojů. Nejběžněji nachází odpady z novodurových komponentů uplatnění v domácnostech, například pro odvádění vody z praček či myček.

Novodurové trubky

Novodurové trubky jsou určeny pro transport různých kapalin, stejně jako i sypkých směsí, vůči kterým je PVC stálý. Své využití nacházejí ve vodárenství, v čistírnách odpadních vod, a také při dopravě chemických látek například uvnitř objektů. Ve srovnání například s ocelovými či měděnými trubkami mají výhodu v odolnosti vůči korozi, a také usazování vodního kamene, který jinak velmi často časem sníží průtok média.

Novodurové tvarovky

Rozhodnete-li se pro řešení odpadu pomocí novodurových trubek, neobejdete se ani bez novodurových tvarovek. Ty si můžete představit jako kolena spojující jednotlivé trubky, případně pak jako díly s různými odbočkami a rozvětveními. Například čistící tvarovky pak slouží k revizi a čištění vnitřních kanalizačních rozvodů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno