Nátěry ocelových konstrukcí

Pro výstavbu obchodních domů, hal, skladů, sportovních i kulturních stánků nebo krytých parkovišť se dnes již dávno nepoužívají cihly. Naopak moderním řešením jsou ocelové konstrukce, které jsou stabilní, odolné, a jednoduché na montáž. K tomu aby ale dlouho vydržely, je potřeba je udržovat, zejména pomocí kvalitního antikorozního nátěru.

Životnost závisí na nátěru

Trvanlivost ocelových konstrukcí je přímo úměrná míře jejich odolnosti vůči korozi. Právě rez totiž ohrožuje ocel ze všeho nejvíce. Pokud ji dokážete od ocelové konstrukce držet dále, máte vyhráno. Pomocníkem v tomto boji vám přitom budou zejména ochranné antikorozní nátěry, které mohou přinejmenším oddálit vznik škod způsobených korozí, nebo alespoň zmírnit jejich rozsah. Nabídka nátěrů je přitom nesmírně široká, a jednotlivé výrobky se liší jednak podle míry účinnosti a požadované délky ochrany, ale také třeba barvy, nebo typu povrchu, pro který se daný nátěr hodí. Konkrétní produkt byste však každopádně vždy měli vybírat na základě konzultace s odborníkem, který vám doporučí efektivní i hospodárné řešení.

Základní nátěry

Podle požadavků zákazníka bývají ocelové konstrukce opatřeny jednou či dvěma vrstvami základního nátěru, který chrání povrch oceli podle druhu zejména před korozí, mechanickým poškozením či atmosférickými vlivy. Existují přitom ve variantě jednokomponentní či dvoukomponentní.

Ochranné a krycí nátěry

Na základní nátěr pak bývá aplikován nátěr krycí či ochranný, opět dle přání zákazníka v jedné či dvou vrstvách. Krycí nátěry chrání základní nátěr a tím zvyšují jeho odolnost, například proti negativním vlivům přímých povětrnostních podmínek, vysokých teplot, UV záření, a také proti korozi. Na trhu jsou opět k dispozici jak výrobky jednokomponentní, tak dvoukomponentní. Některé z nich přitom umožňují i vynechání základního nátěru. O jejich vhodnosti pro vaši konkrétní potřebu se ale raději poraďte s prodejcem.

Důležitý je i postup

Kromě vhodného produktu je ovšem při aplikaci nátěru potřeba dbát i na správný postup a techniku. Základem je především pečlivá příprava povrchu před natíráním, kdy je potřeba odstranit z ocelové konstrukce staré nátěry a rzi, lehce přebrousit povrch oceli, a celý jej důkladně odmastit i odprášit, aby byl skutečně maximálně čistý. Roli pak ale hraje i způsob nanášení barev, použité natěračské nářadí a v neposlední řadě i zkušenost a zručnost natěrače. Veškeré tyto aspekty mají v důsledku vliv na celkové vynaložené náklady, účinnost ochrany konstrukce proti klimatickým a mechanickým vlivům, stejně jako i trvanlivost provedeného nátěru. Nejste-li si tedy svými schopnostmi jisti, raději si připlaťte za služby profesionálů. Ušetříte si přinejmenším zbytečné starosti s nekvalitně odvedenou prací.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno