Nákup bytu je hlavně vaše zodpovědnost. Na co se ptát?

Koupě bytu je velkým závazkem. Důležité je uvědomit si, že podvod či opomenutí může číhat na každém kroku a z vaší strany je nutná iniciativa k ověřování všech skutečností. Kromě toho zde hraje roli i fakt, že byt je součástí domu, který bývá spravována družstvem, či zde jsou určité společné náklady na údržbu společných prostor.

Závazky na nemovitost

Na katastrálním úřadě si osobně ověřte, zda bytová jednotka není zatížena zástavním právem či jiným závazkem vůči třetí straně. Předejdete tak nepříjemným problémům, které provází hlavně nákup nemovitostí bez realitky. Naopak při výběru bytu s realitní kanceláří by mělo být riziko nižší, ale přesto se vyplatí vlastní kontrola.

Výběr bytu

Vyhovuje vám lokalita

Rozvoj nových lokalit krásně ukazuje, že o byty v Plzni je čím dál větší zájem. Platí to i pro jiná města a lokalita je jeden z hlavních faktorů výběru nemovitosti. Nebojte se pořádně prozkoumat okolí a na vlastní kůži otestovat občanskou vybavenost ještě předtím, než byt koupíte.

Skryté závady a skutečná cena bytu

Makléři z realitní kanceláře Pubec razí pravidlo, že klient dostane co nejvíce informací o skutečném stavu nemovitosti se všemi závadami a problémy. Bohužel to však nemusí být pravidlem pro všechny realitní kanceláře a ještě horší může být situace s přiznáním závad při přímé koupi od vlastníka. V každém případě je lepší pozvat si odborníka, který dokáže odhalit většinu závad a sdělí vám přibližnou odhadní cenu nemovitosti. Pokud bude cena, za kterou je nemovitost nabízena, výrazně odlišná, bude zde nějaký háček.

Jaké budou měsíční náklady na bydlení

Zjistěte si, jaká je energetická náročnost bytové jednotky a zeptejte se, kolik za energie platil předchozí majitel. Dobrým znamením může být nedávno provedená údržba zateplení. Další položkou jsou i příspěvky do fondu oprav, které se liší v závislosti na domě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno