Molice a ochrana proti nim

Ať už patříte mezi pěstitele zeleniny, nebo jste si zahradu vyzdobili pouze okrasnými rostlinami, možná už jste se setkali s drobnými bílými „motýlky“ na spodní straně listů rostlin. Těmito nevítanými hosty jsou molice, které přenášejí virové choroby rostlin a vysávají jejich šťávu. Pokud k vám do zahrady molice zavítají, neváhejte a vyrazte do boje. Jinak hrozí zahubení rostlin.

Jak poznám molici?

Molice jsou zhruba půl centimetru velcí motýlci se dvěma páry křídel, kteří však umí i skákat. Barva je bílá až nažloutlá, přičemž viditelný bývá i povrchový lesk na křídlech. Hlava je kulatá se složenýma očima ledvinovitého tvaru a dvěma tykadly na vrcholku hlavy.

Molice se živí rostlinnými šťávami, proto je nejčastěji najdete přisáté na listech rostlin, a to konkrétně převážně na spodní straně listů. Pokud jde o hospodářsky významné rostliny, libují si zejména na lilkovitých a tykvovitých plodinách, nepohrdnou ale ani jinými. Mimo to si rády pochutnají i na okrasných rostlinách, skleníkových plodinách nebo citrusech. Molice nesnášejí chlad, proto je najdete převážně jen v teplém prostředí. Pokud zatřesete rostlinou napadenou molicí, objeví se kolem ní roj drobných bílých teček. Molice totiž po zatřesení vzlétnou. Následně pak znovu usedají na spodní stranu listů. Molic existuje více druhů, například molice vlaštovičníková, skleníková nebo bavlníková.

Co způsobí molice?

Výsledek napadení molicí je u rostlin podobný jako u napadení mšicemi. V důsledku vysávání rostlinných šťáv z listů obvykle rostlina po „řádění“ molice celá uvadá, neboť dochází k poškození rostlinného pletiva. Molice sice parazitují na spodní straně listu, ale medovice, kterou vytváří, znečišťuje i listy pod nimi. Hospodářské škody proto mohou být obrovského rozsahu, pokud se s molicí nebojuje. Ani úplné zničení úrody totiž není výjimkou. Nemilou zprávou pro pěstitele je, že molice má silný reprodukční potenciál a za příznivých podmínek krátký cyklus vývoje s velkým počtem generací, které se navíc stávají poměrně rychle odolné vůči insekticidům.

Jak bojovat s molicemi

Rostliny napadené molicí je vhodné ošetřit chemicky. K dispozici je celá řada účinných látek, ať už kontaktních, nebo systémově působících. S ohledem na možnou rezistenci je však potřeba aplikaci opakovat několik dní po sobě, přičemž ideální je vystřídat alespoň dva různé přípravky. Alternativou je biologická ochrana, která využívá přirozených protivníků škodlivých organismů nebo produktů připravených za využití živých organismů.

Jako preventivní prostředek proti molicím ve sklenících či jiných uzavíratelných prostorech pak můžete využít fumigaci neboli plynování. Samozřejmostí by pak mělo být vytrhávání plevele.

Pokud jde o alternativní metody hubení, zahrádkáři používají například mýdlovou vodu, mýdlovou vodu s olejem, případně vodu s povařeným tabákem a česnekem .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno