Když obyčejná vrtačka nestačí, sáhněte po příklepu

Příklepové vrtačky jsou oblíbeným a rozšířeným nástrojem pro kutily i profesionály. Umožní vám totiž snadno vrtat také do cihly, betonu či kamene. Víte, jak vybrat správný model a na co vše se vám může hodit? Pro koho je tento nástroj vhodný? Jak příklep vůbec funguje a jaký je rozdíl mezi různými druhy vrtání? Čtěte dál, na následujících řádcích se vše dozvíte.

Vrtačka

Jak vrtání s příklepem funguje?

Příklepová vrtačka je dnes poměrně běžný a frekventovaně používaný nástroj. Jejich rozšíření však umožnila teprve nástrojářská technologie výroby speciálních vrtáků s plátky tvrdého kovu. Příklepové vrtačky vám proto usnadní práci – ale jak vlastně fungují?

Jejich vzhled je na první pohled podobný obyčejným jednorychlostním a dvourychlostním vrtačkám. Jen vřetena jsou opatřena párem ozubených kotoučů postavených proti sobě. Během přítlaku na vrták kotouče rozkmitávají axiálně (tedy ve směru osy vrtání) o cca 1–2 mm. U moderních příklepových vrtaček je samozřejmě možné podle vrtaného materiálu měnit požadovanou rychlost. Při sériovém šroubování nebo řezání závitů lze také nastavit krouticí moment. Jedinou nevýhodou, se kterou se dodnes nedokázali výrobci příklepových vrtaček vypořádat, je vysoký hluk rázů. Ten se pohybuje hodně nad 100 dB a je „oblíbeným“ zpestřením dne všech obyvatel panelových domů.

Vrtačka

Na co byste měli při vrtání s příklepovou vrtačkou myslet?

Zkušenosti ukazují, že klíčovou podmínkou úspěšného vrtání je volba správného vrtáku s ohledem na materiál. Jinými slovy, k největším (ačkoli až příliš častým) chybám patří například používání vrtáků do dřeva na železné plochy či záměna vrtáků pro příklep a bez příklepu.

Pro vrtání do betonu byste měli zvolit vrták z tvrdokovu (vidiový vrták), dejte si ale také pozor na tvar ostří. Pro vrtání s příklepem či kladivem je tedy třeba zvolit vrták s břitem broušeným do špičky. Pokud vrtáte do kachlíků, raději sáhněte po vrtáku s jednostranně broušeným hrotem. Tento typ se také dobře hodí na cihlu nebo obkládačky, ale poradí si i se dřevem. Nezapomeňte se řídit dle instrukcí, které by měly být na obalu. Dozvíte se zde, jaké otáčky byste měli nastavit při vrtání do kterého materiálu. Vrtačka s příklepem vám také samozřejmě nabídne další funkce – můžete ji použít na šroubování, broušení s brusným nástavcem nebo míchání.

Vrtačka

Po jaké značce vrtačky s příklepem sáhnout?

K nejznámějším a nejlepším výrobcům příklepových vrtaček patří osvědčené značky jako Bosch, Black&Decker, DeWalt nebo MAKITA. Při výběru se nejprve řiďte výkonem – pro běžnou domácí práci vám postačí výkon do 550 W, pro náročnější práce raději zvolte výkonnější model – cca 750 W. Vyšší výkon příklepové vrtačky využijete skutečně jen u specializovaných prací, kde budete potřebovat vyvrtat 20mm a větší otvory.

Vrtačka s příklepem Bosch vám usnadní práci jako žádná jiná. Díky její nízké hmotnosti a vynikající ovladatelnosti vám celá řada těchto příklepových vrtaček nabídne dokonalý uživatelský komfort a maximální výkon. Značka Bosch vám nabízí vrtačky s výkonem od 500 až do 1500 W, jednorychlostní i dvourychlostní. Vybere si tedy domácí kutil i profesionální řemeslník.

Vrtačka

Co mají příklepové vrtačky Bosch společného?

  • Umožní vám pohodlné a především efektivní vrtání do všech běžně používaných materiálů.
  • Mají nízkou hmotnost, takže jsou výborně ovladatelné – příklepová vrtačka Bosch PSB 500 RE váží pouhých 1,5 kg, nicméně i nejvýkonnější GSB 162-2 RE s úctyhodným výkonem 1500 W váží jen 4,8 kg.
  • Vysoce výkonné a spolehlivé motory jsou u jednotlivých modelů odstupňovány od 500 do 1500 W, takže si můžete vybrat dle svých potřeb a náročnosti práce.
  • Elektronika Bosch umožňuje jednoduché ovládání otáček, což využijete například při předvrtávání otvorů nebo šroubování.
  • Výměna nástrojů ve sklíčidle je rychlá a snadná.
  • Většina modelů je vybavena přípojkou pro odsávání prachu.
  • Vysoká bezpečnost práce je samozřejmostí.

Sečteno a podtrženo, příklepové vrtačky jsou oblíbeným, účinným a univerzálním pomocníkem všech kutilů a řemeslníků. Přejeme vám, abyste měli při výběru té vaší šťastnou ruku a ještě dlouho vám sloužila ke spokojenosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno