Jaké jsou náklady na vytápění dřevostavby? A vyplatí se více plyn nebo elektřina?

 

Slovní spojení „teplo domova“ v mnohých z nás vyvolává představu sálajícího krbu, z jehož blízkosti se line příjemné teplo do všech částí domu. Krb se u dřevostavby samozřejmě nevylučuje, pro celkové vytápění ovšem nepředstavuje tu nejefektivnější variantu. Pojďme se tedy společně podívat, čím a jak dřevostavby na klíč vytápět a kolik nás to bude ve finále stát.

Možnost volby

Výstavba nízkoenergetických či pasivních dřevostaveb je moderním trendem současnosti. To zejména z důvodu cen energií, které se neustále šplhají vzhůru. Pokud se i vy sami rozhodujete, jak zajistit vytápění domu, máte hned několik možností. Buďto zvolíte plyn, elektřinu nebo tuhá paliva. Na našem trhu lze samozřejmě vybírat z celé řady topných systémů. Nejčastěji se setkáme s použitím kondenzačních kotlů a tepelných čerpadel.

Výběr vytápění

(ne)výhodná tepelná čerpadla?

Právě tato varianta ovšem nemusí být zrovna nejvýhodnější. Například pro dřevostavby a rodinné domy, které se svými parametry blíží k nízkoenergetickému standardu, není vysoký výkon topného systému nejdůležitější a ve finále se nám může zbytečně prodražit. Pořízené zařízení, které nepatří k nejlevnějším, se nám totiž nemusí ani po letech lidově řečeno „zaplatit“. Proto řada projektantů, ale i majitelů domů sází na elektřinu.

Elektřina se u dřevostaveb vyplatí

Ekonomické stavby, mezi něž se stále velmi oblíbené dřevostavby také řadí, totiž mnoho energie nespálí. Pokud do svého domu zavedete elektrické vytápění, můžete si navíc požádat o zvýhodněný tarif elektřiny D45, který zkrouhne původních 5,25 Kč/kWh na příjemných 3,55 Kč/kWh. Elektřina je tedy u menších a kvalitně zateplených domů ve finále levnější, než plyn. I zde ovšem existují výjimky potvrzující pravidlo.

Rodinný domeček

Kdy se elektřina nevyplatí?

Pokud vlastníte starší dřevostavbu nebo jste při její výstavbě neoslovili zrovna nejspolehlivější firmu, náklady na vytápění budou při použití elektřiny, stejně jako kteréhokoli jiného zdroje zbytečně vysoké. Proto přemýšlejte již při samotné výstavbě rodinného domku, která může ovlivnit nejen váš život, ale také zůstatek na bankovním účtu po mnoho následujících let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno