Jak zprovoznit ucpaný odpad

Čas od času se to může stát i v sebelepší domácnosti. Záchod se ucpe, jeho obsah zarytě trčí v míse a navíc ne zcela libě voní.  Pokud se vám tato nepříjemnost přihodí, nezoufejte. I na sebevětší ucpání existuje řešení – jaké, to zjistíte na následujících řádcích.

Mechanická síla

Prvním logickým krokem při řešení ucpaného odpadu je snaha posunout obsah mísy dál do odpadu mechanicky, tedy například nějakou tyčí, ideálně však něčím pevným a ohebným zároveň, tak abyste byli schopni řešit i problémy skryté hlouběji v odpadu. Posloužit by mohl hrubší drát nebo cokoliv zahnutého co najdete v garáži nebo sklepě. Druhou a již běžnou možností je pak využití zvonu určeného právě pro tyto účely. Stačí zvonem pokud možno utěsnit odpad a pak několikrát silně zapumpovat tam a zpět. Místo s usazeninami by mělo být tímto postupem narušeno a odpad by měl znovu začít odtékat. Alternativou pro případy, kdy je onen „špunt“ (tedy předmět, který toaletu ucpal) viditelný a dosažitelný, je pak také vytažení z odpadu jednoduše ven rukou, což je ale s ohledem na okolnosti pouze pro silnější povahy a žaludky.

Biologické přípravky

Pokud mechaničtí pomocníci nezabrali, zejména tedy v případech kdy je problém skryt hlouběji v odpadu, poslouží chemické přípravky. Ty jsou mimochodem stejně vhodné i jako prevence při častějším ucpávání odpadu nebo jednoduše pro zajištění skvěle čistých a zářivých odpadů. Nejméně invazivní prostředky na čištění odpadů jsou enzymatické přípravky obsahující nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí, aniž by ničily potrubí nebo byly agresivní vůči člověku. Tyto ekologické prostředky vyčistí odpad i odstraní pachy poměrně spolehlivě. Ideální je však nechat je působit hodiny, tedy aplikovat do toalety nejlépe večer.

Chemie

Agresivnější, ale velmi spolehlivé jsou přípravky na bázi louhu, které odstraní nečistoty ze stěn odpadu nejen na toaletě, ale také ve dřezu nebo sprše. Zlikvidují totiž vlasy, chlupy, zvířecí srst, nehty, zbytky potravin, tuky, toaletní papír i vatu.

Použití těchto přípravků spočívá v nasypání prášku do odpadu a zalití horkou vodou. Proces je ale potřeba provádět opatrně a nejlépe s gumovými rukavicemi a brýlemi. Po zalití vodou totiž může látka pěnit a prskat, přičemž kontakt s kůží by mohl způsobit poleptání. Louh můžete použít i vícekrát za sebou, pokud dojde při prvních pokusech jen k částečnému rozpuštění. Na trhu je k dostání za dostupnou cenu jak čistý louh, tak i jeho méně koncentrované náhražky v několika druzích i značkách.

Profesionálové

Pokud se vám do čištění odpadu svépomocí nechce nebo výšeuvedené taktiky selhaly, jsou tady odborníci s patřičným vybavením i odvahou. Nejpravděpodobněji vám za pár set korun rychle protáhnou odpad kovovým pérem a vy budete mít minimálně na pár měsíců klid. V závažnějších případech pak vyžaduje správné fungování odpadu třeba i stavební zásahy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno