Jak zapojit myčku

Přivezli jste si domů novou nablýskanou myčku a už se těšíte, až skoncujete se vším tím umýváním a utíráním nádobí? Zpomalte. Nejprve ej totiž potřeba myčku řádně zapojit, a to zdaleka ne jen do zásuvky. Myčka pro svůj chod potřebuje totiž také přístup k vodě a do odpadu. Jak tedy myčku správně zapojit? Poradíme!

Co všechno obnáší zapojení myčky

Zapojení myčky zahrnuje zapojení studené vody, zapojení odtoku a připojení ke zdroji elektrické energie, které by však mělo zvládnout i malé dítě. Podrobněji si tedy popíšeme propojení se zdrojem vody a napojení na odpad. K tomuto zapojení budete potřebovat odtokovou hadici, přívodní hadičku na vodu, šroubovák a klíč pro utahování matic.

Zapojení vody k myčce

Myčka standardně využívá přívod ke studené vodě do 25°C. Pro připojení myčky je potřeba mít k dispozici samostatný vývod, na který bude možné připojit přívodní hadičku. Zároveň je potřeba, aby byl ve vedení vody dostatečný tlak, a to konkrétně v rozmezí od 30 kPa po 1 MPa. Ten lze zajistit například i dodatečnou instalací tlakového redukčního ventilu. Pokud vše vyhovuje, zastavíme přívod vody do daného okruhu, případně i v celém v domě či bytě, pokud máme pouze hlavní uzávěr vody. Pomocí šroubovací hadicové spojky propojíme myčku k vodovodnímu ventilu s vnějším závitem o velikosti 3/4 palce. To vše jednoduše pomocí závitu a klíče, kterým spojení pevně dotáhneme. Utažení nepodceňujte, v opačném případě by vám totiž po otevření přívodu vody mohla ze spoje začít stříkat voda proudem. Po dotažení otevřete přívod vody a zkontrolujte, zda spoj těsní. Pokud ne, zastavte vodu a znovu dotáhněte.

Napojení odpadu z myčky

Pro zapojení odpadu využijte odpadní hadici, která musí být nepoškozená a jejíž délka by neměla přesahovat čtyři metry. Pro napojení myčky přitom musíte mít nejprve připravenu rozdvojku či odtok pro napojení odpadu z myčky, a to například v sifonu pod dřezem. Pokud tento nemáte, budete muset sifon vyměnit. Z vývodu nejprve odstraníte záslepku, nasadíte na něj odpadní hadici a šroubovákem dotáhnete sponku, která zajišťuje pevné držení hadice. Opět nepodceňujte utažení, aby vám voda ze špinavého nádobí nenatekla pod dřez.

Pokud jste toto všechno zvládli, nezbývá než zapojit myčku do elektrické zásuvky, přistavit ji na požadované místo a začít umývat.

Zapojení myčky od profesionálů

Pokud si zapojením myčky nejste jisti, svěřte zapojení raději profesionálům. Při špatném napojení na vodovodní řád či odpad můžete totiž velmi snadno vytopit sebe i sousedy. Cena zapojení myčky vás přitom dle lokality vyjde na 200 až 1000 korun a zvládne ho každý průměrný instalatér. Doba zapojení myčky i v případě nutnosti výměny sifonu by neměla přesáhnou

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno