Jak zapojit lustr

Poutavý lustr i správná míra osvětlení dovedou zcela změnit dojem z celého interiéru. Pokud ale neplánujete pouhou změnu stínítka, nejspíš vás čeká i trocha té elektrikářské práce. Jestliže jste zatím zapojení lustru svépomocí nezkoušeli, raději se podrobně seznamte se správným postupem. Ušetří vám čas, nervy a možná dokonce i život.

Přípravy před montáží

Pokud budete zapojovat lustr na nedávno dělané či přímo nové elektrické rozvody, barevné rozlišení drátů vám dá jednoznačně vědět, který drát je fázový a který nulový, a zapojení pak bude pravděpodobně bezproblémové. Stačí vlastně jen intuitivně propojit dráty stejných barev, a je to. Horší je to ale u starších rozvodů, u kterých nebyly barvy dříve nijak rozlišovány, a tak si budete muset s rozlišením drátů poradit sami – samozřejmě za pomoci zkoušečky. Ta vám prozradí, který je fázový a který nulový vodič, případně i vodič ochranný, pokud jsou dráty tři. Fázové také mohou být dva vodiče, a to za předpokladu, že můžete na lustru například jen část zářivek, nebo všechny. Nulový vodič, který vede k pojistkám, pak napojujete na světle modrý drát, a fázový vodič, který vede k vypínači, na černý či hnědý drát. Při zjišťování zkoušečkou je potřeba pracovat s dráty pod proudem, proto buďte maximálně opatrní, obnažené dráty v žádném případě nechytejte a dbejte dostatečného odstupu.

Zapojení lustru

Zapojení lustru spočívá především v propojení drátů trčících ze stropu s dráty trčícími ze svítidla. Abyste se k nim dostali, budete pravděpodobně potřebovat šroubovák k odmontování starého lustru. Šroubovák by měl být každopádně izolovaný, abyste nepřišli k úrazu.

Jestliže navazujete na nové rozvody, pak černý či hnědý je fázový vodič, modrý je nulový vodič a žlutozelený je vodič ochranný, který u starších rozvodů zcela chybí. Ve výsledku vám to ale může být docela jedno. Jak již bylo řečeno, stačí propojit dráty stejných barev. Pokud barevné označení na drátech chybí, propojujete dle zjištění zkoušečkou. A to jak při třech, tak při dvou drátech, mezi kterými u starších rozvodů chybí vodič ochranný. Pokud vám třetí ochranný drát chybí, ať už na stropě či starém svítidle, sólový žlutozelený drát jednoduše zaizolujte izolační elektrikářskou páskou a prostě jej nezapojujte. Při zapojování drátů ale vždy nejprve vypněte jistič pro daný obvod, rozhodně nikdy nezapojujte dráty pod proudem. K zapojení pak použijte elektrikářské čokoládky, které dráty funkčně ale bezpečně propojí.

Zkouška před finišem

Dříve než definitivně našroubujete na strop nový lustr, vyzkoušejte funkčnost zapojení. Sice budete muset dojít k jističům, k vypínači, a pak zase zpět, dost možná si ale ušetříte zdlouhavou demontáž lustru v případě, že se zapojení úplně nepovedlo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno